makaleler / Veritabanı / SQL veri tabanı .mdf ve .ldf dosyalarını kopyalamak ve yeniden ekleme işlemi

SQL veri tabanı .mdf ve .ldf dosyalarını kopyalamak ve yeniden ekleme işlemi

08.09.2016 09:02:08

MS SQL de .mdf dosyalarını kopyalamak ve geri eklemek

MS SQL veri tabanında veri tabanı'nı kopyalamak .mdf ve .ldf uzantılı dosyaları kopyamakla mümkün oluyor. Bu işlemi yapmak için "C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA" de bulunan ilgili veri tabanına ait iki tane dosyasını kopyalamak gerekir. Bu işlemi yapmak için de MS SQL veri tabanını "yönetici olarak çalıştır" ile açarak ilgili veri tabanının üstünde sağ tıklama ile gelen "görev (tasks) menüsündeki "çevirimdışı ol (take offline)" tıklanır. Bu işlem başarılı olduktan sonra üstte belirttiğim klasörde bulunan ilgili veri tabanına ait iki klasör kopyalanabilir, kesilebilmektedir.

Kopyalanan veri tabanı dosyalarını farklı bir bilgisayara yada aynı bilgisayara eklemek için de :
Yine aynı şekilde veri tabanını "yönetici olarak çalıştır" ile giriş yapılır. Dosyalar "C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL11.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA" klasörüne kopyalanır. Veri tabanındaki "veri tabanları (Databases)" üstüne sağ tıklanarak oradaki "ekle (attach)" tıklanır. Oradaki ilgili .mdf uzantılı veri tabanı dosyası seçilerek ekleme işlemi gerçekleştirilir.
Not: Bu işlemi yaparken .ldf ve .mdf dosyaların "özellikler (properties)" kısmındaki "güvenlik (security)" menusundeki bulunan ayarlarda Administrators'un yetkileri "tüm denetim" olduğunu kontrol edilmedir.

Kolaylıklar.
yazar okanyurt

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda