haberler / 2020'de 26 milyar cihaz internete bağlanacak

2020'de 26 milyar cihaz internete bağlanacak

21.11.2014 06:40:46

SAP tarafından açıklanan bilgilere göre 2020 yılında 26 milyar cihaz internete bağlanacak.

SAP açıkladı.

SAP açıkladı. Akıllı telefonların geliştiği günümüzde internete bağlı cihazların sayısı 2020'de 26 milyar cihaz tarafından internete bağlanılacak.

SAP Türkiye, Teknoloji ve Inovasyon'dan sorumlu Satış Destek Direktörü Ahmet Engin Tekin;
''Bağlantı ekonomisi, en basit haliyle birbirine bağlı makinelerle çalışan, örneğin buzdolabında süt bittiğinde otomatik olarak sipariş veren ya da kullanım alışkanlıklarınıza göre kalorifer sıcaklıklarını otomatik ayarlayan bir sistem gibi algılansa da iş dünyasında tedarik zincirindeki farklı noktaların birleştirilmesi felsefesi üzerine inşa ediliyor ve kurumların ortak bir iş ağı üzerinde sürekli iletişim halinde çalışabilmesini sağlıyor. Burada iş ağından kastedilen, belirli bir iş koluna ait dünyanın farklı noktalarındaki alıcı ve satıcı kurumların dijital ortamda bir araya gelmesi. Bunun güzel bir örneği, bir SAP şirketi olan Ariba satınalma iş ağı. Dünya genelinde 1.6 milyon kurumun dahil olduğu ve yıllık 500 milyar dolardan fazla bir ticaret hacmine sahip Ariba ağı üzerinde kurumlar dünyanın herhangi bir noktasında ihtiyaç duydukları bir malzemenin satın almasını en uygun fiyat ile gerçekleştirebiliyorlar. Dünyanın endüstriyel makine alanında önde gelen şirketlerinden Caterpillar Ariba iş ağını kullanarak satın alma maliyetlerini 7 yıllık içerisinde %70 azaltmayı başardı. Şu anda Türkiye'den yaklaşık 6000 firma bu ağa dahil ve bu rakamın önümüzdeki dönemde hızla artacağını öngörüyoruz.''

SAP Teknolojiden Sorumlu Global Başkanı Irfan Khan, "İnsanların, cihazların ve kurumların birbiriyle sürekli bağlantılı olduğu bir çağda yaşıyoruz. Dünyada 15 milyar mobil cihaz bireyleri her an birbirine bağlayarak bilgiye erişim, paylaşım ve tüketim alışkanlıklarımızı değiştiriyor. İnsanlarla birlikte makineleri de iletişime geçiren, buzdolaplarından otomobillere tüm nesneleri internet ağının parçası kılan bir altyapı ile hem iş hem de evde dijital bağlantılı bir ekonomiye hayat veriyoruz. Bu iletişim ağı sayesinde her 18 ayda bir dünya üzerinde üretilen veri ikiye katlanıyor. Her gün üretilen bu astronomik veri, analiz edilip anlamlandırıldığında kurumlar için 360 derecelik bir bakış açısına erişim sunuyor. Bağlantı ekonomisinde kurumlar, bilgiyi biriktirmek değil, akıllı şekilde işlemek zorunda. Gartner'ın araştırmalarına göre günümüzde kurumların topladığı bilginin %80'i atıl şekilde saklanıyor. Bu atıl veriyi bağlantı ekonomisine ivme katacak bir güce dönüştürmek mümkün. SAP araştırmalarına göre öngörüye dayalı (predictive) iş analitiğine yatırım, kurumların %60'ı için öncelik taşıyor. Ayrıca şirketlerin üçte ikisi önümüzdeki beş yıl içinde iş analitiğine yatırım kararı aldığını bildiriyor. Biz, gerçek zamanlı bellek içi platformu SAP HANA ile , sabit disk bazlı sistemlere kıyasla 10 bin kat hızlı veri analizi sağlıyoruz. Bu hız sayesinde bağlantı ekonomisinde biriken büyük veriyi anlamlandırarak analiz etmek saniyeler içinde gerçekleşiyor. Müşteri odaklı iş modellerinin yükselişe geçtiği günümüzün bağlantı ekonomisinde bu zengin bilgiyi kullanmanın, tüm işletmelere önemli bir rekabet avantajı ve güç kazandıracağına sağlayacağına inanıyoruz."

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda