haberler / 3D Yazıcılarda Üretilmiş Organlara Kan Damarları Eklendi

3D Yazıcılarda Üretilmiş Organlara Kan Damarları Eklendi

11.08.2014 16:37:51

Organ naklini bekleyen yüzlerce insan var ve bu bekleyiş uzadıkça her geçen gün ölüm sayıları artmakta, ümitler tükenmektedir.

Bunun önüne geçemeyen doktorlara ve hasta yakınlarına yepyeni bir çözüm geliyor. Geçtiğimiz günlerde son teknoloji haberlerine bomba gibi düşen bir haber, birçok aile için umut ışığı olmuştur.


Teknoloji gittikçe gelişmekte, hastalıklara çözümler bulunmaya çalışılmaktadır. 3d yazıcıları teknoloji haberlerinde duymayanımız yoktur. Bu yazıcılarla bugün organ üretimi gerçekleştirilmek isteniyor. Ancak organlarımızın içinde olan karma karışık damaların nasıl yapılacağı bilinmiyor. Ve organ 3d yazıcılarda üretilebilse bile, damar olmadan tabii ki çalışamaz. Ancak yurtdışındaki bir üniversite geçtiğimiz günlerde bunun bir yolunu bulduğunu açıkladı.


Teknoloji haber sitelerinde de ilk başlıklar arasına girdi çünkü 3 d yazıcıları ile organ üretmek gelişmiş bir teknolojinin ürünüdür. Yurt dışındaki üniversite damar üretmenin bir yolunu buldu, birbirine bağlanabilen küçük küçük telcikler yaptılar. Bu da geliştirilecek, hastalıklara çözüm olacaktır.

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda