haberler / AdBlock Plus’tan Anlamlı Yatırım

AdBlock Plus’tan Anlamlı Yatırım

17.05.2016 18:19:23

Son yıllarda gelirinin büyük çoğunluğunu reklamlardan kazanan firmalar, reklam engelleme uygulama büyük tepki göstermekte.

Reklam engelleme uygulamaları da buna cevap olarak işin doğrusunun kendileri tarafından belirterek yıllardır bu tartışmayı sürdürüyorlar. Öyle ki bazı firmalar reklam engelleyecisini kapatmadan sitelerinden faydalanmaya izin vermiyor. Hal böyle olunca da tüketiciler kararsızlık yaşıyor. AdBlock şirketi yaptığı yeni yatırım ile bu kargaşaya bir son vereceğe benziyor.

Dijital bağış girişimi olan Flattr’a yatırım yapan AdBlock şirketi, artık firmaların reklamlardan olmasa dahi bağışlarla gelirlerini sağlayabilmelerine olanak tanıdı. ABP’nin alt şirketi olan Eyeo, yatırımın detayları hakkında bilgi vermese de içerik üreticilerinin de tüketicinin de kazanacağı çok iyi gelişmelerin olacağının sinyallerini veriyor. Yapılan açıklamada, yayıncıların bundan sonra ekstra bir zahmete girmeden ABP kullanıcılarından bağış sistemiyle gelir sağlabilecek. Bunun için yapmaları gereken Flattr Plus üzerinden bağış tutarı belirlemeleri yeterli olacak.

Yapılan bağışlar, ABP’nin verilerine göre en çok etkileşimde bulunan siteler arasında paylaştırılacak. Etkileşimden kasıt sadece sayfa görüntülenme sayısı değil. Elinde birçok sayaç türü bulunan ABP bunların hepsinden çıkan sonuca göre para dağıtımını gerçekleştirecek.

Daha önce büyük reklamcılık şirketlerinin reklamlarını beyaz listeye alan şirket bir kesimin (IAB) büyük tepkisini almıştı.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda