Pythontr

husonet | Tarih: 25.12.2016

Ajax nedir?

Ajax nedir? Ajax özellikleri nedir?

AJAX Asenkron JavaScript ve XML anlamına gelir. AJAX, XML, HTML, CSS ve Java Komut Dosyası yardımıyla daha iyi, daha hızlı ve daha etkileşimli web uygulamaları oluşturmak için yeni bir tekniktir.


Ajax, içerik için XHTML, sunum için CSS ve Dinamik İçerik Gösterimi için Belge Nesnesi Modeli ve JavaScript kullanır.Konvansiyonel web uygulamaları, senkronize istekleri kullanarak sunucuya ve sunucudan bilgi iletir. Bu, bir form doldurmanız, gönderme yapmanız ve sunucudan yeni bilgiler içeren yeni bir sayfaya yönlendirilmeniz demektir.


AJAX ile, gönderene bastığınızda JavaScript, sunucuya bir istekte bulunacak, sonuçları yorumlayacak ve mevcut ekranı güncelleyecektir. En saf anlamıyla, kullanıcı hiçbir şeyin sunucuya iletilmediğini bilecek asla.


XML, yaygın olarak sunucu verilerini alma biçimi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak düz metin de dahil olmak üzere herhangi bir format kullanılabilir.AJAX, web sunucusu yazılımından bağımsız bir web tarayıcı teknolojisidir.Bir kullanıcı istemci programı sunucuda arka planda bilgi isterken uygulamayı kullanmaya devam edebilir.Sezgisel ve doğal kullanıcı etkileşimi. Tıklama zorunlu değildir, fare hareketi yeterli bir etkinlik tetikleyicidir.Sayfa yönlendirmeli olarak değil, veriye dayalıdır.


Zengin İnternet Uygulama Teknolojisi
AJAX şimdiye kadar en uygulanabilir Zengin İnternet Uygulaması (RIA) teknolojisidir. Çok büyük bir endüstri ivme kazanmakta ve birçok araç kiti ve çerçeveleri ortaya çıkmaktadır. Ancak aynı zamanda, AJAX tarayıcı uyumsuzluğuna sahiptir ve korumak ve hata ayıklamak zor JavaScript tarafından desteklenmektedir.


İyi çalışmalar.