Pythontr

husonet | Tarih: 27.10.2016

Alpha nedir? Alpha ne demek?

Alpha nedir, Alpha ne demek, Alpha versiyon nedir ve Alpha sürüm nedir sizler için açıkladık.

Alpha nedir? Alpha ya da Alpha sürüm bir yazılım uygulamasının son sürümünden önce yayınlanan versiyonlarından bir tanesidir. Alpha sürümü bir yazılım ürünün geliştirme süreçlerinden bir tanesi olarak nitlendirebiliriz. Yazılım uygulamalarında Alpha ve Beta gibi etiketlerin kullanılması ilk defa 1950 yıllarında rastlanmaktadır.


Alpha, Pre-Alpha versiyonu


Alpha versiyonu, ilk test süreci olan beta aşamasından önceki geliştirme aşamasıdır. Esasen bu süreçte test yapılır fakat resmi olarak test aşamasına çıkmadan önceki süreçleri kapsar. Bu versiyonlar tanımlamaları Masaüstü Uygulamaları, Web Uygulamaları ve Mobil Uygulalarında kullanılır.


Alpha verisyonu, yazılım, tasarım, gereksinimlerin analiz edilmesi, veri toplanması ve pazar araştırmasına kadar süreçleri kapsar. Bu süreçler oldukça uzun sürebilir.


Bir uygulamanın Alpha sürümü yayınlanmışsa kullanım açısından çok umutlanmamınızı tavsiye ederiz. Çünkü çoğu uygulamanın ne yazıkki bu süreçler içinde çok hata ile verir. Biraz daha sabırlı davranıp en azından Beta versiyonu beklemekte fayda vardır. Örneğin bu tip uygulamalara örnek olarak Minecraft'ın blok dizme oyununu verebiliriz. Bu uygulamanın Alpha sürümü hatalarla ve işlevsel eksikliklerle doluydu.


Yazılım süreçler, pre-alpha, alpha, beta ve release candidate (yayın adayı) gibi versiyonlardan geçerler.