haberler / AMD Opteron 6300

AMD Opteron 6300

04.02.2014 09:28:31

Bilgisayar kavramı hayatımıza girdiğinden bu yana pek çok alanda yaygınlaşmaya başladı. İlk olarak askeri ve diplomatik kollarda kullanılmaya başlayan bilgisayarlar, zamanın ilerlemesi ile birlikte kişisel kullanıma da uygun hale gelmiştir. Personel Computer (PC) kavramı, evimizde kullandığımız kişisel bilgisayarları işaret etmektedir. Bununla birlikte, ulusal ve uluslararası ağ kanallarında kullanılan sunucu bilgisayarları da bulunmaktadır. Hem kişisel kullanımda hem de kurumsal kullanımda kullanılan bilgisayarların en önemli bileşeni ise, şüphesiz ki işlemci olacaktır. Bilgi işlemeyi mümkün kılan işlemciler, kişisel kullanım ve server kullanımı için ayrı şekilde üretilmektedir.

İşlemcilerin gelişmesiyle birlikte sıkça duymaya başladığımız çekirdek kavramı, işlemcinin çoklu iş yapabilme kabiliyetini artırmaktadır. Çekirdek sayısının artması, bilgisayarın farklı kollarda aynı anda iş yapabilmesini sağlayacaktır. AMD Opteron 6300, server bilgisayarları için üretilen yeni bir işlemci serisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Taleplere göre 12 ve 16 çekirdekli olarak üretilen bu işlemciler, serverlar için gerekli olan işlem gücünü fazlasıyla sağlayacak kapasiteye sahiptir. SQL veritabanı ile uyumlu olarak üretilen bu işlemciler sayesinde, yük altında bile çok iyi performans alınabilmektedir. AMD Opteron 6300 serisinin 12 çekirdekli 6338P ve 16 çekirdekli 6370P modelleri bulunmaktadır. İhtiyaca göre tercih edilebilecek olan bu modeller, aynı zamanda enerji verimliliğini de beraberinde getirmektedir. Birim enerji başına çok yüksek performans sunmayı başaran bu modeller, AMD’nin geliştirmiş olduğu son model sunucu işlemcileri olarak karşımıza çıkıyor. AMD’den yapılan açıklamaya göre, AMD Opteron 6300 maliyet verimliliği konusunda, AMD 3.0 açık bilişim platformu için en uygun çözümü sunuyor.

Bilgisayarın en temel bileşeni olarak bilinen işlemci, bilgisayarla yaptığımız her şeyi yönetmektedir. Çoklu işlem kabiliyetinin artmasını sağlayan çoklu çekirdek teknolojisi, artık hemen her bilgisayar için kullanılmaktadır. Kişisel bilgisayarlarda ön plana çıkan 4, 6 ve 8 çekirdekli işlemcilerin yanında, sunucu bilgisayarları için 12 ve 16 çekirdekli işlemciler üretilmektedir. AMD Opteron 6300 serisi, sunucu işlemcileri arasında enerji verimliliği ve performans optimizasyonu ile dikkat çekiyor. Bu serinin sağlamış olduğu avantajlar, sunucu bilgisayarlarının çok daha verimli kullanılmasını sağlıyor.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda