Pythontr

husonet | Tarih: 15.10.2015

Android nedir ve Android telefon nedir?

Android yedi yılı aşkın bir süredir var ancak neredeyse her telefon mağazasında bulunan Android'in ne olduğunu hala bilmeyen insanlar var.

Eğer siz de bu kategoriye giriyorsanız korkmayın;bu makalede sizlere Andrid'in ne olduğunu ve ne ondan ne beklemeniz gerektiğini Android telefonlar, Android uygulamalar ve en son güncelleştirmeleri nasıl yükleyeceğiniz konuları da dahil anlaşılır bir açıklama yapacağız.


 Android Nedir
Android nedir?

Android Amerikan bir şirket -Google- tarafından yapılan bir işletim sistemidir. Genel olarak çeşitli akıllı telefon ve tabletlerde kurulu olarak gelir ve kullanıcılara Google'ın kendi hizmetleri olan Search,Youtube,Maps,Gmail ve daha fazlası programı kullanabilmemizi sağlar.


Bu da demek oluyor ki webte kolayca arama yapabilme ve video izleme bigi bir sürü şeyi tıpkı bilgisayarımızda yaptığımız gibi yapabiliriz ancak Android'de bunlar gibi basit şeylerden daha fazlası var.


Android telefon ne yapabilir?

Android telefonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.Duvar kağıtları ,temalar ve launcherlarla cihazınızın arayüzünü kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Android telefonlarda neredeyse her işiniz için indirebileceğiniz bir uygulama bulunuyor. Telefonunuzun takviminden planlar yapıp bunları bilgisyarınıza aktarabilir ya da masaüstünüzden açtığınız websitelerini telefonunuza aktarabilirsiniz.


Android'in başka güzel bir özelliği ise bilgilerinizi otamatik olrak yedeklemesidir. Android telefonunuzu kurarken yapmanız gerekecek ilk şey bir Google hesabı kurmak ya da hesabınız yarsa onunla giriş yapmak olacaktır. Android telefonunuzdaki adres defterinize yeni bir numara eklediğiniz her seferde Android telefonunuz Google hesabınızla senkronize olur.


Bu sayede telefonunuzu kaybetseniz bile bütün numaralarınıza google hasabınız ile ulaşabileceksiniz. Gelecek sefere yeni bir Adroid telefon ya da onun türünden başka bir telefon aldığınızda ve Google hesabınızla giriş yaptığınızda sizin bütün bilgileriniz ve arkadaşlarınızın numaraları yeni telefonunuzun adres defterinde hemen görünecek.


Senkronizasyon telefonunuzun bütün bilgileri tutmasını sağlar; websiteler, bağlantılar, takvim girişleri ave güncel uygulamar gibi. Bu işlem telefonunuzun arkaplanından mobil veri ya da WİFİ bağlantısı üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.


Android telefondan ne gibi uygulamalar indirebilirim?

Google Play üzerinden indirebileceğiniz yüz binlerce oyun ve uygulama mevcuttur.Eektli camera uygulamalar,çalma listeleri oluşturabileceğiniz müzik oynatıcıları vb. gibi çeşit çeşit uygulamar mevcuttur.


 Android Widget

Ayrıca çeşitli ekran araçları da indirebilirsiniz. Bu araçlar ile menüler arasında kaybolmadan telefonunuzun ayarlarını istediğiniz biçimde değiştirebilirsiniz.


 Android Hero
Android telefondan nasıl uygulama edinebilrim?

Ücretsiz uygulamar ve para ödemek gereken 'premium' uygulamarın çoğunluğunu Google Play'den indirebilirsiniz.
Bazı uygulamaların 'lite' adı verilen ücretsiz versiyonları vardır,bu versiyonlar kullanıcılar uygulamayı sevip premium versiyona yükseltir umuduyla yapılmıştır.


Öbür uygulamar -Angry Bird gibi- ücretsizdir ancak reklam içerirler ya da uygulama içi alım yapılabiliyor.


Bağlantılarınızı yedeklemanzi sağlayan aynı Google hesabına finansal detaylar da ekllenebilir ki bu sayede Google Play'den direkt olarak satın alma işlemi yapabilirsiniz.


Borçla ya da kredi kartıyla ödeyebilirsiniz ve ilk kurulum bilgisayarda olduğundan beş dakika dah hızlı oluyor.


Android Google Play

Android kullanıcıları için Google Play'de milyonun üzerinde uygulama olmasına rağmen bazı uygulama geliştiricieri uygulamaları kendi sitelerinde ya da diğer uygulama sitelerinede indirmeye mevcut ediyorlar.
Bu uygulamaları indirmek için Android telefonunuzundan bu siteleri ziyaret etmeden önce telefonunuzdaki bazı ayarları değiştirmeniz gerekiyor.


Google Play'den başka bir yerden uygulama indirerek virüs kapma riskini göze almış oluyorsunuz bu yüzden nerede uygulama indirdiğinize dikkat etmelisiniz.


Telefonunuzu günceller veya değiştirirseniz; Google hesabınıza giriş yaparak daha önce indirmiş olduğunuz ugulamaları para ödemeden tekrar indirebilirsiiz.


Peki Android telefonları kim üretiyor?

Her cep telefonu üreticisi Android telefon yapmakta serbesttir.


Motorola,HTC,Samsung ve Sony,Acer,Alcatel,Asus,Huawei,LG ve ZTE bu adı geçenlerin hepsi de Android telefon ( ve tablet ) üretmiştir.


Blackberry de ilk Andrid telefonu olan tuhaf isimli Blackberry Priv'i piyasaya sürecek.


Google Android telefon üretiyor mu?

Google OS'ye(Android) sahip olsa da evde çalışan herhangi bir donanım yapmadılar.


Ancak,Google yıllar boyunca 'Nexus' adı altında kendi akıllı telefonunu yapmak için birçok cep telefonu üreticisi ile ortaklık kurdu.


Bazı Android cihazları Google'un Nexus'undan daha geniş ekranlar,daha iyi kameralar e daha güçlü donanım sunmalarına rağmen Google'ın Nexus'ı en yeni güncellemeleri ilk alan cihazdır ve Android telefonların en iyisi olduğu düşünülüyor.


Android güncelleştirmeleri

Google sürekli olarak Android yazılımının yeni versiyonları üzerinde çalışıyor. Yeni versiyonların piyasya çıkışı sık değildir;şu anda normal olarak altı ayda bir çıkıorlar,ama Google bunu bir yıla idirgemeye çalışıyor.


Versiyonlar genellikle numarasal codlar ve şeker ve tatlı isimleri verilen isimlerle ve alfabetik sıralamaya göre çıkıyorlar.


 • Android 1.5 Cupcake
 • Android 1.6 Donut
 • Android 2.1 Eclair
 • Android 2.2 Froyo
 • Android 2.3 Gingerbread
 • Android 3.2 Honeycomb - The first OS design specifically for a tablets, launching on the Motorola Xoom
 • Android 4.0 Ice Cream Sandwich: The first OS to run on smartphones and tablets, ending the 2.X naming convention.
 • Android 4.1 Jelly Bean: Launched on the Google Nexus 7 tablet by Asus
 • Android 4.2 Jelly Bean: Arrived on the LG Nexus 4
 • Android 4.3 Jelly Bean
 • Android 4.4 KitKat: Launched on the LG Nexus 5
 • Android 5.0 Lollipop: Launched on the Motorola Nexus 6 and HTC Nexus 9
 • Android 6.0 Marshmallow: Launched on the LG Nexus 5X and Huawei Nexus 6P

En son versiyon olan Android Marshmallow gelişmiş bataryası ve uygulamalar üzerinde daha fazla kontrol seçeneği ile OS'i kullanıcıya daha yakın yapmayı hedefliyor.


Android tabletler

Android telefonlar gibi Android tabletlerin de kendilerine özgü şekil ve boyutları vardır.


En küçükleri 7-inch -Google Nexus 7 gibi- olan tabletlerin daha büyükleri de vardır -10-inchlik Nexus 10 gibi-.


Şaşırtıcı olan ise bazı eski Android tabletler;orjinal Samsung Galaxy Tab gibi,Android 2.2 Froyo(telefonlar için üretilen bir Android versiyonu) kullanılarak piyasaya sürüldü.Ancak OS'nin özellikle tabletler için piyasaya sürdüğü ilk versiyon Android 3.0 Honeycomb'dur.


3.0 Honeycomb ile çalışmayan eski tabletler yeniden tasarlanan YouTube, geliştirilmiş araclar ve bazı tablete özel uygulamalardan (SwiftKey for Tablets gibi) yararlanamadılar.


Android telefolar ve tabletler arasındaki bu fark her iki tip cihazda da eşit ölçüde çalışması için tasarlanan Android İce Cream Sandwich'in ortaya çıkarılmasıyla ortadan kaldırıldı.


Android güncelleştirmesi için ödeme gerekiyor mu?

Android gücelleştirmelerinin indirilmesi ve kurulması ücretsizdir.Güncelleştirmeler her seferinde Android'e yeni özellikler ve değişiklikler getirir.


Ancak genellikle her güncelleştirme ile birlikte hız ve Android'in genel performansı gelişir.


Pahalı Android telefonların çoğu güncellemeleri çıktığı anda almaya programlanmıştır.Android telefoların çoğu hayatları boyunca en az bir defa güncelleme alır,bazıları iki alır.


Bir telefonun hayat süresi 1 ay civarındadır ama bu telefondan telefona değişebilir ve ömrü daha uzun olabilir.


Nasıl güncelleştirme alırım?

Android güncelleştirmeleri normalde bilgisayar ihtiyacı duymadan direkt Android telefonunuza gönderilen OTA(Over The Air) üzerinden alınır.


Normalde telefonunuz bir güncelleme aldığında ecrenınızın üstündeki çizgide bir uyarı görürsünüz. Sonra sizden ekstra veri yüklemesi olmaması için WİFİ'a bağlanmanız istenecek.