Pythontr

husonet | Tarih: 15.06.2016

Android Uygulamaları için Google Analytics ekleme

Android Uyulama istatistikleri için Google Analytics etkinleştirilmesi

Google Analytics kullanıcıların hangi sayfalarda uygulamalar için ise hangi ekranlarda gezindiğini izlenmesini kolaylaştırır. Android için Google Analytics SDK'sı yararlı sınıfları ve kullanıcı etkinliğini izlemek ve Android uygulama faaliyetleri hakkında yararlı istatistikler oluşturmak için basit yöntemler sağlar. Aslında Google Analytics, Web sitesi sayfalarının etkinliğini izlenmesi için tasarlanmış olup mobil uygulamalar için de adapte edilmiştir. Etkinlikler Canlı şekilde izlenebilir ve raporlar alınabilir.


Google Analytics, bir istemci-sunucu çözümüdür. SDK içine ufak bir kod ekleyerek, Android uygulama geliştiricileri kullanıcılarının uygulama üzerindeki hareketlerini rahatlıkla takip edebilir, loglayabilir, farklı türde raporlar ve toplu istatistikler oluşturabilirler.


Android Uygulamaları için Google Analytics ekleme

Adım 1: Google Analytics Hesabı Oluşturma


Google Analytics hizmeti çalıştırmanız ve ilk istatistiklerini izlemek için bir geliştirici hesabı oluşturmanız gerekir. http://www.google.com/analytics adresi üzerinden bir hesap oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız hesap kişi kullanımına yada şirkete kullanımına bağlı bir hesap olabilir. Hesap açmak Google firmasının sunduğu tamamen üçretsiz bir hizmetidir.


Hesap oluşturma işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Google hesabınızla giriş yapın ve bazı temel bilgilerinizi girin. izleme amaçlı sahte bir web sitesi ismi girin, (ideal http://app.pythontr.com gibi uygulama ve şirket etki alanı adı dahil) gibi gözüksün. Ayrıca için uygulama istatistiklerini normalleştirmek için yer ve saat dilimini ayarlamak gerekir. Son olarak, hesabın iletişim bilgilerini girmeniz gerekir.


Bir hesap oluşturmayı tamamladıktan sonra, Google Analytics izleme amaçlı "web" siteleri içinde çalışması için kullanılabilir Javascript bloğu verecektir. mobil geliştiriciler için, ise bu JavaScript bloğu içerisinde benzersiz bir UA ile başlayan hesap kodu verecektir. Bu UA ile başlayan hesap kodu Google Analytics hesabına istatistiklerini göndermek ve izlemek için uygulama içinde kullanmanız gerekecektir.


Adım 2: Analytics SDK indir


Sıradaki adım ise buradan gerekli zipli SDK dosyasımızı indirip zip li dosyamızı açıp uygulamamızın /libs klasörü içine (Gerekirse bu klasörü oluşturup) libGoogleAnalytics.jar dosyamızı buraya kopyalamamız olacaktır.


Adım 3: Proje Kütüphanesi ekleme


Daha sonra, Android projesi Android için Google Analytics SDK eklemeniz gerekir. Eclipse içinde projenize bir jar dosyası eklemek çok kolay. Aşağıdaki adımları takip ediniz:


  • Android proje üzerinden sağ tıklayarak Properties özelliklerini tıklayın.
  • Java Build Path ayarları altında, Kütüphaneler (Libraries) sekmesini seçin.
  • Add Jars ... düğmesine tıklayın ve / libs dizini içinde Jar dosyasını seçin.

Adım 4: Proje izinlerini ayarlama


Google Analytics hizmeti alabilmeniz için internet üzerinden istatistiklerinizi göndermeniz gerekir. Bu Android uygulama gibi işlemleri gerçekleştirmek için gerekli izinlere ihtiyaç olacağı anlamına gelir. Bu nedenle uygulamanıza aşağıdaki izinleri vermelisiniz.


Projeniz için Android manifest "AndroidManifest.xml" dosyasının izinler sekmesini tıklayın aşağıdaki satırları ekleyip kaydedin.


<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />
<uses-permission android:name="android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE" />

Adım 5: Google Analytics İzleme Kodunu Ekleme


Artık Google Analytics kodunu eklemeye hazır sayılırız. Activity içine gerekli olan kütüphaneyi import edelim.


import com.google.android.apps.analytics.GoogleAnalyticsTracker;

İşlem yapacağımı tracker nesnesini oluşturalım.


GoogleAnalyticsTracker tracker = GoogleAnalyticsTracker.getInstance();

Her 30 saniye sonunda Google üzerinde ziyaretci aktif olsun.


tracker.start("UA-12345678-9", 30, context);

Ekranların ve sayfaların gösterilmesi


tracker.trackPageView("/HelpScreen");

trackEvent() gibi method larda mevcut detaylı kullanım için sdk dökümanlarını inceleyebilirsiniz.


İzleyici nesnemizi 'tracker' ı sonlandırmak için.


tracker.stop();

Google Analytics için 24 saatlik bir geçikme olacağını unutmayın. Makale için geri bildirimlerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.