haberler / Apple'a Asya'dan Büyük Darbe!

Apple'a Asya'dan Büyük Darbe!

27.12.2013 16:58:51

Elektronik cihazlarıyla bir Dünya devi olan Apple, son zamanlarda yemiş olduğu en büyük tokatlardan birini yedi!

Uzakdoğu ülkesi olan Tayvan'ın, Apple'ın ürünlerini satan elektronik mağazalarına baskı yaparak iPhone 5S'lerin fiyatını zorla yükseltilmesine neden olduğu tespit edildi. Bütün elektronik ve bilişim mağazalarında aynı fiyata satılan iPhone 5S’ler için diğer firmalarla rekabet yarışı azalırken tüketiciler için de düşük ve uygun bir fiyata iPhone 5S alma imkanlarının olmadığı görüldü.

Tayvan Ticaret komisyonu, 3 GSM operatörü ile Apple arasında geçen gizli elektronik posta yazışmalarını ele geçirerek, bu gizli yazışmaların yasadışı bir durum olduğu ve Tayvan hükümetinin bilgisi dışında gizli bir anlaşma yapıldığı tespit edildi. Bu durum üzerine Tayvan yönetimi tarafından Apple'a 600 bin dolar ceza kesildiği ve Apple firması cezayı ödemediği takdirde para cezasının 3 katına kadar çıkacağı açıklandı.


Apple’dan hemen itiraz geldi!

Apple yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalara göre ise, iPhone 5S'lerin Dünyada en düşük fiyata satıldığı ülkenin Tayvan olduğunu dile getirerek, hiçbir ülkede ve hiçbir nedenden dolayı iPhone 5S fiyatlarını yükseltmek için baskı uygulanmadığı dile getirildi. Fakat Tayvan yönetiminin, ‘’Apple’ın yapmış olduğu bu açıklamalara inanmadığı ve ellerinde bulunan elektronik posta yazışmalarının bu konu hakkında büyük bir delil olduğu’’ dile getirildi.

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda