haberler / Apple Antitröst Davasını Kazandı

Apple Antitröst Davasını Kazandı

17.12.2014 10:26:30

Apple iTunes ve iPod ilgili bir Antitröst davasında tazminat ödemesine gerek kalmadı, jüri karar verdi.

Apple Antitröst Davası

Kuzey kaliforniya ilçesinde 10 yıldır süren bir davadır. Apple sözcüsü, "Biz, müşterilerimize müzik dinlemesi için dünyanın en iyi ürünlerini sunmak için iPod ve iTunes ürettik" , "Her sunduğumuz ürünümüzde kullanıcı deneyimlerine daha üst sıralara taşımaya çalıştık"


Apple, rekabet karşıtı uygulamaları adıyla suçlandı.

İddia A sınıf 8 milyon iPod kullanıcısını, Apple tekel gücünü rekabeti zorlamak için müzik endüstrisinde istismar ettiği iddia edildi.

Deneme sırasında, Davacı avukatı 2007-2009 arasında Apple şirketinin rutin bazı müşterileri iPod kapalı müzik cihazlarından onlara haber vermeden silindiğini söyledi.

Avukat, "IPod müşterileri iTunes rakipleri müzik indirildiği zaman Apple kendi iPod cihazlarını sıfırlamak için müşterilerini zorladığını" söyledi. Ne zaman iPod restore edilse, rakiplerinin müzik mağazalarından indirdiler müzik artık diğer sahip olunan ipodlarda güncelleniyordu.

Apple, plak şirketleri ile bahse olunan konunun sözleşme ile korunması için önlemler alındığını iddia etmesidir. Apple kurucusu Steve Jobs, ölümünden 6 ay önce çekilen videosunda "çok korkuyorum" kelimeleri ile ifadesini dile getirerek iTunes müzik Digital Rights Management koruması gerektiğini ve telif haklarını dile getirmişti..


Davacılar, Apple şirketinden taklitlere neden olduğu için en az 350 milyon dolar talep ettiler.

Apple sözcüsü, Jüriye teşekkür etti ve kararlarını alkışlıyorum sözlerini söyledi.

Antitröst nedir? Tek bir ana firmanın büyük hissedarı olduğu, aynı tip ürünleri üreten kardeş şirketlerin ya da birbirleri ile sermaye ve ortak bağı bulunmayan fakat aynı tip ürünleri üreten birkaç firmanın, aralarındaki ticari rekabeti önleyerek, karlarını artırmak amacıyla resmen birleşmesi ya da gayrıresmi olarak ortak hareket etmesini engellemeye yönelik her türlü politik veya ekonomik girişim.Kaynaklar: CNN, eksisozluk
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda