haberler / Apple iOS 9'u test etmeye başladı

Apple iOS 9'u test etmeye başladı

20.01.2015 10:24:28

Site analizi yazılımları 9.0 olarak adlandıralan bir operasyon sisteminden ziyaretler olduğunu göstermektedir

  • Yazılım ilk olarak letemsvetemapplem.eu adresli Çek sitesinde belirlenmiştir.
  • Site raporu Macworld’e gönderdi ve Macworld, siteye yapılan ziyaretlerin güncellenmiş bir operasyon sisteminden geldiğini onayladı.
  • Güncellemeler, Apple’ın dünya çapında Yazılım Geliştiricileri Konferansı’nda duyuruldu.
  • Bu konferans geçen sene 2 ve 6 Haziran tarihlerinde gerçekleşmişti.
  • Bir öğrenci, yazılımın nasıl gözükebileceği hakkında bir video hazırlamıştı.

Apple’ın iOS 8’i problemler ile başlangıç yaptı ve bu nedenle teknoloji devi bu yeni sistemin aynı kötü kaderi paylaşmamasını ümit ediyor.

Bunu göz önüne alarak, birçok rapora göre, firma iOS9 yazılımının Beta versiyonunu test etmeye başlamış.

Aramalar ve tıklamalar, çeşitli site analizi yazılımları tarafından kayıt altına alındı ve bu kayıtlar 9.0 adında bir işletim sisteminden çıktığını göstermektedir.

Güncellenen sistemin ilk izleri, ilk olarak Roman Zavrel tarafından letemsvetemapplem.eu isimli sitede ortaya çıktı.

Zavrel, raporu ziyaretlerin aynı şekilde güncellenen bir işletim sisteminden yapıldığını onaylayan Macworld’e gönderdi. Ziyaretlerin ilki geçtiğimiz Kasım ayındı gerçekleştirildi.

Bu ziyaretler, büyük bir olasılıkla mevcut Apple cihazları üzerinden yazılımın prototipinin kullanılarak yapıldığı ve yazılımın özel gösteriminin bu yılın ilerleyen zamanlarında olacağı düşünülmektedir.

Geçen yılın yazılım güncellemeleri, alışıla geldik şekliyle geçtiğimiz yıl 2-6 Haziran tarihinde gerçekleşen Apple’ın Dünya Çapında Yazılım Geliştiricileri Konferansı’nda (WWDC) duyurulmuştu.

Bu yılın WWDC tarihleri henüz duyurulmadı, fakat yine Haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

ios 9 test görüntüleri
Site analizi yazılımı, işletim sisteminin detayları hakkında herhangi bir bilgi ortaya çıkaramamaktadır. Fakat bir öğrenci iOS 9’un nasıl çalışabileceği hakkında bir konsept videosu hazırladı.

Hamburg kökenli Ralph Theodory tarafından yapılan bu video, Apple’ın iOS 9’da tuşlara ve menü ekranına daha fazla kişiselleştirme seçeneğinin ve aynı zamanda batarya ömrünü uzatacak bir Gece Modu’nun ekleneceğini ileri sürmektedir.

Kullanıcılar, aynı zamanda bütün uygulamaları, hepsini teker teker kaydırarak kapamak yerine, hepsini bir kerede kapatabilebilir. İkonların görünüşünü seçebilir ve bu butonlara ve Dokunmatik Kimliği sensorüne farklı komutlar verebileceği düşünülmektedir.

Geçtiğimiz yıl Apple iWatch’u duyurduğunda, saatin yuvarlak ikonlar içeren görüntüleri ortaya çıktı ve Theodory’in iOS 9 konsepti de benzer özellikler taşımaktadır.

Başka bir şekilde, konsept video, teknikerlerin telefonu uzaktan tamir edebilme imkanı veren Uzaktan Tamir ve Siri’nin kullanıcıların sesine daha iyi uyum sağlamasına yardım edecek bir özellik olan Siri Spell özelliklerini de göstermektedir.

Raporlar, Mart ayında piyasaya sürülmesi beklenen saatin son rötuşlarının yapıldığını ortaya koydu ve iPhone ile bağlayacak olan yazılımın test versiyonu duyuruldu.

Önümüzdeki hafta piyasaya çıkması beklenen iOS 8.2’nin son versiyonu beklenilen saat ile ilişkili şeyler içermektedir.

Apple Watch, Bluetooth aracılığı ve iPhone üzerinden özel bir uygulama ile kullanılmaktadır.

Eylül ayında Apple iOS 8.0.1 versiyonuna yükselten kullanıcıların işletim sistemi güncellemesini çekmek zorunda kalmıştı.

Bu güncelleme bazı durumlarda kullanıcıların sinyalini, data servisi ve dokunmatik ID kapasitesini azaltıyor ve bu yüzden Apple, problemleri çözmek amacıyla planlanmayan bir güncelleme yapmak zorunda kalmıştı.

Apple, iOS 8’i ilk olarak Haziran’da açıklamıştı ve Eylül ayında piyasaya sürmüştü.


Apple watch iwatch

İşletim sisteminin dizayn tarzı, daire şeklinde ikon ve menuleriyle iOS 7’ye benzemektedir.

Apple Fotoğraflar uygulamasındaki arama özelliği, konum, tarih ve albüm adı baz alınarak fotoğrafların bulunmasını kolaylaştırmak için geliştirildi.

iOS 8’deki Mesajlar uygulaması, kullanıcıların ses kaydetmesini ve göndermesini sağlamaktadır Bunlar sesli mesaj, ortam sesi ve müziği içerebilir.

Bu yeni Mesaj uygulaması, ek olarak müzik ve video gönderebilmesi, grup konuşması ve Rahatsız Etme Modu ile grup bildirilerini gizleyebilmesi gibi özellekleriyle WhatsApp ile yarışmaktadır.

Kullanıcılar, interaktif harita üzerinde beliren konumunu gönderebilir ve aynı zamanda çok sayıda fotoğraf ve video gönderebilmektedir.


ios 9 geliyormu?
İOS 9 ÖZELLİKLERİ
FOTOĞRAFLAR

Apple Fotoğraflar uygulamasındaki arama özelliği, konum, tarih ve albüm baz alınarak fotoğrafları bulmayı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir.

Kullanıcılar, ince ayrıntıları düzenleyebilmektedir ve en son akıllı araçları, otomatik olarak çevresini düzleştirebilir veya imgeyi kesebilmektedir.

Ayrıca fotoğrafta pozlama, parlaklık ve kontrastın dengesini sağlamak için ışığı ve rengi düzelten akıllı ayarlamalar yer almaktadır.

Apple, hızlandırılmış çekim modunu ekledi ve bu mod, kamera butonunun kayıt tuşu ile aktif hale gelmektedir.


MESAJLAR

iOs 8’deki Mesajlar uygulaması, kullancıların konuşmalarda ses kaydı, ortam sesi ve müzik gibi ses dosyalarını gönderebilmesine olanak vererek WhatsApp ile yarışmaktadır.

Bu sesleri oynatabilmek için, kullanıcılar Oynat butonuna basabilir veya cihazı telefon konuşması yapar gibi kulağına tutup dinleyebilir.

Yeni Mesajlar uygulaması ek olarak kullancıların video gönderebilmesini, grup konuşması başlatabilmesini ve Rahatsız Etme modu ile grup bildirimlerini bir sonraki zaman kadar gizleyebilmektedir.

Bunların dışında, kullanıcılar, interaktif harita üzerinde beliren konumlarını arkadaşlarına gönderebilir ve çok sayıda fotoğraf ve video dosyası gönderebilmektedir.

Aynı zamanda, Snapchat uygulamasına benzer bir özellik olan videolar için kendini yok etme özelliği bulunmaktadır.


İNTERAKTİF BİLDİRİMLER

Apple’ın Yazılım Mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi tarafından Haziran ayında iOS 8’in tanıtımında bahsedilen göze çarpan özelliklerden biri ise İnteraktif Bildirim aracıydı.

Bu özellik, kullanıcıların mesajlara, e-maillere cevap vermesine, takvim davetlerini kabul etmesine, tweet atmasına ve Facebook mesajlarına direkt olarak, bildirim panelinden cevap vermesine imkan sağlamaktadır.

Bu da kullanıcıların ayrı bir uygulama açmadan veya kullandıkları uygulamayı kapatmadan bunları yapabilmesi anlamına gelmektedir.

iOS 8 ile birlikte Anamenü tuşuna iki kere basarak çoklu görev menüsü açılmaktadır.

Ekranın üstünde ise kullanıcılar yakın zamanda konuştukları kişilerin resimlerini görebilmektedir ve sağa kaydırdıklarında ise favori kişiler belirmektedir. Bu ise ekranda beliren kişileri bir tık ile arayabilecekleri veya mesaj atabilecekleri anlamına gelmektedir.

Kişilerden birisi takvim daveti gönderdiği zaman ise bu davetler ekranın üst köşesinde günlük kısmında belirmektedir.


HIZLI YAZMA

Apple, iOS 8’de üçüncü parti klavye desteği ekledi ve yazılanı tahmin eden özelliğini ekleyerek kendi klavyesini geliştirdi.

Kullanıcı yazdıkça, yazılım, geçmiş konuşmalara ve yazma stiline bakarak, kullanıcıların bir sonraki yazacağı şeyi tahmin edip, kullanıcılara seçenek olarak sunmaktadır.

Yeni sistem, aynı zamanda, Mesajlar uygulamasında kullanılan resmi olmayan dili ve Mail uygulamasında kullanılan resmi dili ayırt edebilmektedir.

Sistem bunların dışında, yazılım, bu tahminleri kullanıcının iletişimde bulunduğu kişiye göre de uyarlamaktadır. Çünkü kelime seçimleri, eş ile konuşulurken kullanılan kelimelerin, patron ile konuşulurken kullanılan kelimelerden daha laubali kelimeler olmaktadır.


AİLE PAYLAŞIMI

Aile Paylaşımı ile, bir ailede; altı kişiye kadar, iTunes, iBooks ve Uygulama Dükkanından alınan uygulamaları, hesaplarını paylaşmadan birbirleri ile paylaşabilmektedir.

Bu, aile satın alımlarının aynı kredi kartı ile alınabilinmesi ve çocukların harcamalarının anne ve babanın cihazından onaylanmak zorunda olduğu anlamına gelmektedir.

Fotoğraflar ve aile takvimi de kolaylıkla paylaşılabilir ve hesaptaki herkes paylaşılan albüme fotoğraf ekleyebilir.


SAĞLIK

iOS 8’deki yeni Sağlık uygulaması kullanıcının bütün sağlık ve fitness verilerini gösteren bir tablo içermektedir.

Apple, ek olarak geliştiriciler için diğer sağlık ve fitness uygulamalarının bir arada tutulduğu HealthKit olarak adlandırılan araç geliştirmiştir.

Sağlık uygulaması, kalp atış hızını, yakılan kalorileri, tansiyon ve kolestrol gibi sağlık bilgilerini bir araya koymaktadır ve acil bir durumda kan grubu ve allerji bilgilerine kilit ekranından ulaşılabilinmektedir.


SPOTLIGHT ARAMA

Apple, cihaz veya internet üzerinde dosya ve bilgi aramayı sağlayan Spotlight uygulamasını da geliştirmiştir.
Bu araç, cevapları düşünebilmekte ve kullandığı içeriğin sağladığı en uygun cevapları kullanıcılara sunmaktadır.
Bir kişi, parça veya bir terim aranılırken, küçük bir Wikipedia simgesi ekranda belirecektir. Spotlight aracı, sıcak gündem maddelerini tanımlar ve hakkında çok konuşulan konuları bilmektedir.

Bir restoranın adını yazarak, en yakın şubenin adresini, telefon numarasını ve açılış-kapanış saatlerini görmek mümkündür.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda