haberler / Apple iPhone 6 ve iPhone 6 plus

Apple iPhone 6 ve iPhone 6 plus

15.03.2015 23:17:35

Adeta şimdiye kadar yapılmış en iyi akıllı telefon hakkında yorumlar

  • Cihazlar Cuma günü satışa çıktı.
  • 24 saat içinde 4 milyonu aşkın ön sipariş verildi.
  • Apple pay Ekimden itibaren cihazların portföyü ikiye katlamasına olanak verecek.
  • İos 8 yazılımı eski cihazlar için bugün mevcut durumda.

Sadece 24 saat içinde 4 milyon cihaz siparişiyle kırılan rekora bakılırsa, birçok Apple kullanıcısının satın almak için ilk eleştirileri beklemediğini görüyoruz.

İphone 6 ve 6 plus ile bir hafta geçmiş olmasına rağmen erken sipariş edenlerin doğru bir karar verdiği görünüyor.

Piyasaya sürülen İphone 6nın (her anlamda) en büyük parçası – iphone 6da 4.7 ve 6 plusta kocaman bir 5.5 inç ile- daha büyük ekran boyutuydu.

iPhone 6 ve iPhone 6 plus
Apple’ın yeni iki cihazı, 4.7 inçlik iphone 6 ve 5.5 inçlik 6 plus. Cuma günü satışa çıktı ve şimdiden online siparişleri 4 milyonun üzerinde.

Birçok apple aleyhtarının değindiği nokta, apple’ın ekran boyutu anlamında Android pazarıyla arasındaki mesafeyi kapatması olsa da, bu adımın oldukça iyi ve kaliteli iphone ekranı olması sebebiyle –Android üreticilerinin yetişemeyeceği özellikler- birkaç apple karşıtının söylemlerinden daha önemli olduğu görülebiliyor.

İki cihaz da tutuş kolaylığı sağlayan yuvarlatılmış köşelerden, tek elle işlem yapılmasını sağlayan yazılıma kadar sanki tamamen büyük ekran cihazı olarak dizayn edilmiş gibi.

İphone 5 kullanmış apple kullanıcıları için bile apple'ın yeni 6 plusının büyüklüğü - gerçekten büyük!- inkar edilemez.

Masanın üzerindeyken baktığınız zaman, 4.7 inçlik küçük kardeşi bile yanında cüce kalıyor ve gerçekten devasa görünüyor.

İlk aldığınızda biraz itici gelebilir ancak yuvarlak köşeleriyle gerçekten fark yaratıyor. Şaşırtıcı derecede hafif ve tek elle rahatça tutabilme imkanı da sağlıyor.

İlk şoku bir kez atlattıktan ve tek el modunu kullanmayı öğrendikten sonra (başlangıç butonunu çift tıklayın ve her şey ekranın alt tarafına gelsin; böylece kolayca kullanabilirsiniz), tek bir şey dikkat çekmeye başlıyor - ekran.

Standart bir iphone ekranını bile cansız gösterecek kadar parlak ve canlı renklerle muhteşem kalitede.


ios 8deki farklılık nedir ve yükseltmenizde ne gibi fayda var?

Bugünden sonra ios 8’i kullandığınız cihazınıza indirebileceksiniz.

İos8 şimdi yeni bir bildirim sistemine sahip, bunun anlamı; herkes uygulamaları açıp kapamak zorunda kalmadan cevap verebilecek.

Yeni video mesajlaşma sistemi ile (video messaging system) kolayca video ve ses gönderilebiliyor ve bu mesajlar Snapchat’te olduğu gibi kendi kendini yok etmeye ayarlanabiliyor.

Yeni bir QuickType sistemiyle güncellenmiş iphone klavyesi ile kullanıcının kullanmak istediği kelimeler tahmin ediliyor ve kullanıcının ne sıklıkta kullandığı hafızaya alınıyor. Biraz kullanım gerektiriyor tabi, kullandıkça daha iyi sonuç alabilirsiniz.


Spotlight daha iyi arama yapabilecek şekilde geliştirildi.

Mesajlar ayarları kolaylaştırması ve grup konuşmalarına olanak vermesi yönünde güncelleştirildi.
Fitness takip bandı ve diğer sistemlerden elde edilen verilerle en çok konuşulan sağlık uygulaması getirildi.
Aile paylaşım uygulamasıyla ailelere takvimleri, resimleri kolayca paylaşma ve hatta telefonu bulma imkânı geldi.
Ebeveynler, çocuklarının online alışverişlerini, indirdikleri uygulama, müzik ve filmleri aynı hesap üzerinden görebilmekteler.

Çocuğu online içerik satın almaya çalıştığı zaman sistem ailelere otomatik bir uyarı mesajı gönderiyor.
fotoğrafçılar için ise, ayrıca, hızlandırılmış yeni bir çekim modu sağlıyor.

Genel olarak, ios8 cihazınıza sınırsız bir gelişme sağlayacak sağlam bir yükseltmedir (upgrade) ve ipad ve iphone kullanıcılarına da şiddetle tavsiye edilmektedir.

Birkaç dakika sonra büyük boyutu unutursunuz ve bu kadar uzun zaman nasıl böyle küçük bir ekranla yaşamış olduğunuza şaşırmaya başlarsınız- ve şunu keşfettim, en azından benim için, Plus beni geçmişe kadar götüren ve benim en önemli telefonum olarak kalacak olan cihazdı.

Cihazın cepten düşmesi veya cebe sığması konusuyla ilgili kaygılar gerçeğe dönüşmedi, Manhattan çukuru etrafında dönme anı dışında tabi, neyse ki cihaz olduğu yerde kaldı.

Bir arama yapmak için cihazı kaldırdığınızda az da olsa utangaç bir renge bürünürsünüz- o zaman bir hayli büyük olduğunu hissettirir ve sizi biraz utandırır.

Teknik olarak, Retina HD ekran, 6 plusın çözünürlüğü 1920x1080 iken, iphone 6’nın 4.7 inçlik 1334x750 çözünürlüklü bir ekranı olduğu anlamına geliyor.

Ayrıca normal ve yazı boyutunu biraz daha büyüten yakınlaştırılmış bir görüntü modu arasında seçim yapılabilen yeni bir seçenek de var.

Yine de, arttırılmış ekran boyutuyla Plus bazı ufak rahatsızlıkları da getiriyor.

Çoğu uygulama onların çalışmasına imkan verecek şekilde yükseltildiği gibi, küçük bir “zoom” etkisi metin ve grafiklerin biraz bodur görüneceği anlamını taşıyor.

Apple’ın yeni “tek el” modu kullanımda: Bir web sayfasına bakıldığında, eğer kullanıcı ekranın üst kısmındaki bir şeyi tıklamak isterse, basitçe başlangıç butonunu çift tıklaması yeterlidir. Bu özellikle ekranın üst kısmını aşağıya (sağa) indirerek ögelerin seçilmesine olanak sağlar.

Apple’ın kendi uygulamalarında görüldüğü gibi, olağanüstü netlikteki retina hd ekran parlaklığı birkaç küçük pürüze sahip; yine de uygulama geliştiricilerinin bu sorunları çabuk ve hızlı bir şekilde gidermelerini bekliyoruz.
Ayrıca Plus için yeni bir tablet” modu da var – örneğin, mail uygulamasında cihazı yan çevirin ve ipadinkine benzer bir ikili pencere görünümünü görün.

Bu özellik yeniden dizayn edilmiş apple mail uygulamasında ve ana ekran üzerinde oldukça faydalı – yine de uygulama geliştiricilerin “mini tablet” hakkındaki kendi görüşlerini oluşturmalarını bekliyoruz.
Tablet moduna geçerken ve menüler arasında hareket ederken bazen ufak bir gecikme olduğunu görsek de önemli bir sorun değil bu, ancak zaman zaman kendimizi ekranın yön değiştirmesini veya menünün bir anda açılmasını beklerken buluyoruz.

Plus muhteşem iken, pürüzsüz görünümü ve daha küçük ekranı ile 6, yine de, piyasadaki diğer cihazlardan çok daha hafif hissettirecek harikulade bir tasarım parçası.

iPhone 6 tabletiPhone 6 plus, büyük ekranın sağladığı tüm avantajları kullanabileceğiniz bir “tablet” moduna sahip. Apple uygulamaları, beklendiği gibi, bu özellikleri kullanmada ilk sırada, ancak diğer uygulama yapıcıların da yakın zamanda bunu kullanacağını bekliyoruz.

Iphone 6’nın fiziki kalitesi olağandışıdır ve telefondan ziyade bir mücevher hissi verir. Küçük olmasına rağmen HD retina görüntü kalitesi diğer bir çok Apple ürününe kıyasla oldukça parlak renklere ve keskinliğe sahiptir. Oldukça hafif oluşu ve kavisli kenarları büyük bir farklılık yaratır. Bu özellikler telefonun kullanışını ve tutuluşunu kolaylaştırır. Iphone 6 dizaynı ile de fark yaratır. Özellikle space gray modeli ön kısımdaki kavisli cam cephenin mükemmelliğini ortaya çıkarır.
Apple ın son yazılımı olan ios 8 daha büyük bir ekranda muhteşem gözükür. Ayrıca bu büyük ekranda daha fazla ikon dizisi koyabilme imkanı da bulabilirsiniz.

Ayrıca cihazlar Apple’ın daha hızlı bir işlemcisi olan A8’i çalıştırır. Kamerada da oldukça büyük gelişmeler vardır ki bu da eski ürünlerle arasındaki en büyük farklılıklardan biridir.

Apple’ın sağlık uygulaması da ios 8’in önemli bir özelliğidir. Bu özellik sizin üçüncü şahısların fitness verilerini görebilmenize hatta bunları doktorunuzla paylaşmanıza imkan sağlar.

Hem Iphone 6 hem de plus, 8 megapixel kamera özelliğine sahipken Plus optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Iphone 6 ise dijital görüntü sahipleme teknolojisi sunar.

Bu gözden kaçmayan özellik çok daha kaliteli fotoğraflar yakalamanıza neden olur. Özellikle az ışıklı ortamlarda oldukça başarılı kareler çekilebilir.

Farklı özelliklerine rağmen iki kamera ile de çok güzel fotoğraflar çekebilir -diğer utanç kaynağı kameralarla aralarına oldukça büyük bir fark koyarlar.

İki cihaz da kamera kontrolünü geliştirmiştir ve bu konuda yetenekliyseniz size oldukça güzel ayarlamalar yapma imkanı sağlar.

Hem Iphone 6 da hem de plusta 43 megapixele kadar panaroma çekebilirsiniz.

Cihazların kameralarındaki teknik gelişmeler oldukça fazladır, tüm bunları kısaca özetleyecek olursak ıPhone 6 ve plus bu zamana kadarki en iyi kamera özelliği sunan akıllı telefondur. Ayrıca zamanında oldukça iyi bir kamera özelliği sunan Iphone 5’ten bile oldukça ileri yapılan bir atılımdır.


APPLE PAY – HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK ÖZELLİK

Apple pay firmanın Iphone 6 Iphone 6 plus ve Apple Watch ile uyumlu olan yeni ödeme sistemidir.
Kullanımı oldukça kolaydır yapmanız gereken telefonunuzu kasanın üzerindeki okuyucuya tutmanız ve parmağınızla home tuşuna basmanızdır. Bu basma eylemi parmak izi okuyucusu olarak görev yapar.
Büyük ekran ve ince dizayn gibi özellikler telefonu sattırsa da Apple Pay özelliği kesinlikle hayatınızı değiştirecek bir ayrıcalıktır.

Ekim ayına kadar piyasaya sürülmeyecek olmasına rağmen MailOnline bu sistemi Iphone 6’nın piyasaya sürülmesinde deneme imkanına sahip olmuştur. Kullanılışı bir hayli kolaydır ve Passbook uygulaması tarafından kontrol edilir.

ITunesda kayıtlı kartlar bu özellik için kaydedilebilir ya da kullanıcılar kredi kartlarının fotoğrafını çekip kendilerine hesap ekleyebilirler.

Eğer bir Iphone kaybolursa kullanıcılar tüm ödemeleri Find my Iphone servisi ile engelleyebilirler. Bu eylem kartları iptal etmez çünkü kart detayları aygıtın üzerinde depolanmaz. Bunun yerine her satın almaya özgün bir kod üretilmiştir.
Amerikada Amex MasterCard ve Visa ile başlayan Apple Pay özelliği yakında Amerikan bankalarının %80’ine hitap edecektir.

Ayrıca bu özelliğin daha fazla ülkeye yayılması için Apple çok çalıştığını ifade etmiştir.

Macy’s Bloomingdales Wallgreens Duane Reade Subway ve Mcdonalds’ı da içeren 22.000’den fazla perakende mağazası Apple ile çalışacaktır. Hatta Mcdonalds arabaya servislerde de Apple Pay sistemini uygulayacaktır.
Video performansı da üst seviyelerde olan bu akıllı telefonlarda 60 fps’de 1080p Hd videolar çekebilirsiniz. Yavaş çekimin yanında bir ilk olarak hızlandırılmış videolar da çekebilirsiniz.

Ayrıca belirtmeliyiz ki görüntü sabitleme özelliğinde de dikkate değer geliştirmeler yapılmıştır. Ön kamera selfie’ler ve FaceTime için mükemmele yakın seviyeye getirilmiştir.


KONUŞ BENİMLE: IPHONE 6 MAC’INIZLE NASIL ÇALIŞACAK ?

Yosemite’nin önizleme sürümü bu özellikleri desteklemese de son versiyon aşağıdaki özellikleri gerçekleştirebilecektir:

Arama yapma ve cevaplama: Telefonunuza bir arama geldiğinde artık bunu Mac’iniz ile içinde bulunan hoparlör ve mikrofon ile cevaplayabilirsiniz. Ayrıca Os üzerinde bulunan herhangi bir telefon numarası tuşlayıp Iphone’unuz üzerinden arama yapabilirsiniz.

Sms gönderme ve alma özelliği: Mac artık Iphone’unuz üzerinde SMS ve MMS alabilir.

Transfer özelliği: Bu kullanışlı özellik ile aygıtınızda bir eyleme başlayabilir ve bu eylemi diğer aygıtta tamamlayabilirsiniz. Örneğin Iphone’unuzla bir email yazmaya başladıysanız bunu Mac’iniz üzerinde imleci aynı yerde bulup tamamlayabilirsiniz

Apple’ın da kabul ettiği gibi pil ömrü hala Iphone 5 ile kıyaslanabilir ölçüdedir. Bu yüzden telefonunuzu hergün şarj etmeye hatta yanınızda şarj aleti dolaştırmaya hazırlıklı olun.

Yine de biz pil ömrü hususunda Iphone 6 ve Plus’ı az da olsa daha iyi bulduk. Metroyla eve giderken sarjım dayanacak mı kaygısı yaşamayacağınız kesin. Özellikle de Plus’la.

Daha büyük ekran ve ince dizayn sıkıntı gibi gözükse de Apple oldukça dikkat çekici bir başarı sağlayarak şarj süresini aynı tutmayı sağlamıştır.

Apple yarışta ses getirirken özellikle iphone 6’nın ödeme özelliğinde kullanılan NFC çiplerini Android’ten kopyalandığı tartışması kesinlikle doğru değildir.

El CihazıEkran BoyutuDepolama AlanıÖn KameraArkaKameraBatarya
iPhone 64.7"16, 64GB ve 128GB8MP8MP2915 mAh
iPhone 6 Plus5.5"16, 64GB ve 128GB8MP8MP2915 mAh
Amazon Fire4.7"32GB ve 64GB2.1MP13MP2400 mAh
Samsung Galaxy Note Edge5.6"32GB ve 64GB3.7MP16MP3000mAh
Samsung Galaxy S55.1"16 ve 32GB2MP16MP2800 mAh
iPhone 5S4"16, 32 ve 64GB1.2MP8MP1560 mAh
HTC One4.7"32 ve 64GB2.1MP4MP2300 mAh
HTC One M85"16 ve 32GB5MP4MP2600mAh
iPhone 5C4"16 ve 32GB1.2MP8MP1510 mAh
Nokia 10204.5"32GB1.2MP41MP2000 mAh
Samsung Galaxy S45"16, 32 ve 64GB2MP13MP2600 mAh
Nexus 54.95"16 ve 32GB1.3MP8MP2300 mAh

Apple’ın ödeme hususunda yaptığı sadece yeni özellikler eklemek değildir . Apple aynı zamanda bu özellikler için bir servis sunmuş ve müşteriler tarafından kullanılabilir hale gelmesini sağlamıştır.

Apple Pay, şüphesiz Iphone 6’ nın en etkileyici özelliğidir Ekimde Amerika’da çıktığında müşterilerin ödeyiş biçimlerini ve telefon kullanış biçimlerini değiştirecektir.

Bu muhteşem özellik bir de dudak uçuklatan dizayn ve performansla birleştiğinde Iphone 6 ve 6 plus hiç şüphesiz en iyi akıllı telefonu ortaya çıkmıştır. Bundan sonra geriye kalan tek sorun hangi renk ve boyutu tercih edeceğinize karar vermenizdir.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda