haberler / Apple iPhone 6s

Apple iPhone 6s

11.05.2016 15:14:14

Apple iPhone 6s sadece tıpkı önceki modeli gibi görünebilir, ancak iPhone deneyimini daha iyi noktalara taşır ve bazı gerçek avantajlar sunar.

Apple iPhone 6s Artıları

İPhone'dan daha iyi LTE resepsiyonu.Mükemmel kamera.Süper hızlı işlemci.3D Touch'un potansiyeli çok.


Apple iPhone 6s Eksileri

Öne bakan kamera daha net olabilirdi.Batarya ömrü orta.


Sonuç

Apple İPhone 6s önceki İPhonelara benzeyebilir ama İPhone 6s İPhone deneyimini daha iyi hale getiren bazı gerçek avantajlar sunuyor.


FİYAT VE DIŞ TASARIMI

İPhone 6s 16 gblık modelle 649 dolarlık bir fiyatla başlıyor.64 gblık modeli 749 dolar tutuyor ve 128gblık modeli de 849 dolar tutuyor.Eğer yapabiliyorsanız 16 gblık modeli almayın bunun nedenini daha sonra açıklayacağım.

Amazon'da 509 dolara satılan 6s İPhone 6 ile aynı görünüyor.Boyu 5.44 inç, eni 2.64 inç, kalınlığı 0.28 inç ve ağırlığı da 5.04 ons.Aslında öncekilerden biraz daha ağır ve kalın ama fark pek anlaşılır değil.

İPhone 6 kılıflarını 6s'te denedik ve hepsi uydu.Yalnız Pelican Progear Voyager ve Otterbox cases kılıflarında sorun çıktı yani kılıf alırken dikktli olmalısınız.

Tıpkı 6 gibi 6s'in de 4.7inç ve 1,344'e 750 piksel cama ve mt siyah arkaya sahip.Apple ekranın geçen seneki modelden daha sağlam olan bir formülden yapıldığını söyledi.Ekranın altında Touch İD parmak izi sensörü de olan home düğmesi var.Arkada kamera camları şimdi daha geniş ve "İPhone" yazısının altında da "s" harfi var.

Bazıları İPhone'un su geçirmez olduğunu söylüyor ancak Apple'ın kendisi öyle bir şey olmadığını söylüyor bu yüzden denemeye kalkmamanızı öneriyoruz.Zaten bulunan siyah, altın ve gümüş modellerin yanında şimdi yeni bir renk de var Rose Gold(Gül Sarısı).Güzel bir metalik solgun pembe.


KABLOSUZ VE BATARYA ÖMRÜ

Apple kablosus hizmetini bir adım daha yukarı taşıdı ve geçen seneki Qualcomm 9x25 modemden daha yeni olan 9x35'e geçti.Qualcomm ile Apple X5 modemden X7 modeme geçiyor ki bunlar sayesinde yaptığımız hız testleri çok daha iyi oldu. Ayrıca Kategori 4 yerine Kategori 6'yı destekliyor ki bu sayede frekans bantları daha hız sunuyor.

Dha önce de olduğu gibi İPhone 6s piyasada bulunan diğer bütün telefonlardan daha fazla frekans bandı destekliyor ve şayet telefon tam fiyat ödenerek alınırsa Sprint hariç bütün modeller telefonunuzda önceden açık olacak.

Piyasada 2 6s modeli var tek fark AT&T'nin Band 30 desteği.Sprint, T-Mobile ve Verizon A1687 modelini kullanıyorlar ki bu modelde band 30 eksik. AT&T band 30'a sahip tek model.

İPhone 6s'in arama kalitesi sağlam.Kulaklığının sesi yüksek ve gürültü engelleyicisi memnun edici şekilde agresif.Telefon hemvoice-over-LTE hem de T-Mobile'ın Wi-Fi aramasını destkeliyor.İlginç olan şey ise telefonun alt tarafındaki ana hoparlörün İPhone 6'dan 1-2 desibel daha sessiz ve kulaklığın da 1-2 desibel daha sesli olması .Her ikisi de konuşmanızı çok etkilemeyecektir gerçi.

Wi-Fi performansı ise İPhone 6'dan daha gelişmiş ve Samsung Galaxy S6 ve Galaxy Note 5 kalitesinde.

İPhone 6s'in bataryası İPhone 6'nın bataryasından birz daha küçük ve batarya ömrü düşük.Yaptığımız LTE testinde 4 saat 21 dakika dayandı telefon.İPHone 6'da ise bu süre 4 saat 33 dakikaydı.


PERFORMANS VE 3D TOUCH

İPhone 6s İPhone 6'dan çok daha güçlü.İPhone 6 ile yaptığımız kıyaslamada 6s'deki 1.8GHz A9 işlemci 6'daki 1.4GHz A8 işlemciden yüzde kırk daha hızlıydı.Herhangi bir telefondan daha iyi grafik performansına sahip.Ayrıca single-core performansta da piyasadaki diğer işlemcilerden daha hızlı.

Uygulama yükleme süresi çok farklı değil ama eğer video düzenleme ya da görsel düzenleme gibi işler içeren şeyler yaparsanız telefonunuzun yüzde 60a kadar daha hızlı olduğunu göreceksiniz.

Apple, telefonun yeni Touch İD sensörünün eskisinin iki katı hızlı olduğunu söyledi ki önceden de baya hızlıydı.

Öte yandan 3D Touch teknolojisi her yerde kullanmak isteyeceğiniz bir teknoloji.Apple dokunmaya hassas ilk cihaz üreticisi değil ancak Peek ve POP teknolojisinde ilk. Peek ve Pop sayesinde ekrana hafifce dokununca içeriği görebiliyorsunuz.Linklerin içini, yeni makaleleri ve emaillerin içeriklerini görebilmek için ideal.

Öte yandan uygulamalar ile ilgili bazı sorunlar var.Bazen yükleme yaparken donuk bir ekranla karşılaşabiliyorum.Ayrıca bazı oyunlar da bozuluyor.Eskiden böyle bir sotun yoktu.Ama Apple bu sorunları bulup çözmekte çok iyi yani çok kafaya takmaya gerek yok.


KAMERA VE LİVE PHOTOS

Apple 6s'teki İPhone kamerasında iki büyük iyileştirmew yapıyor.Ana kamerayı 8 megapikselden 12 megapiksele ve ön kamerayı da 1 megapikselden 5 megapiksele çıkarıyor.

S6'daki ek pikseller kırpma için daha fazla detay ve esneklik sunuyor.Düşük ışıkta ise Galaxy S6 ile karşılaştırdığında İPhone 6s'in daha detaylı ve net fotoğraflar çektiğini gördük.Karışık ışıkta ise Galaxy S6 İphone 'a göre daha dengeli fotoğraflar çekiyor.Öne bakan kamera iki basit nedenden dolayı önceki İPhone telefonlardan daha iyi:1 MP günümüz için çok az ve karanlıkta fotoğraf çekebilmenizi sağlayan 6S'teki "öne bakan flaş" özelliği.

Ama Galaxy s6 ile kıyaslandığında ön kameranın çektiği resimlerin netliği ve kalitesi hayal kırıklığına uğratıyor.Özellikle de düşük ışıkta, bulanık ve noktalı görünüyorlar.Doğrru S6'dan daha iyiler ama Samsung ve LG'nin yanında kötüler.Ama iyi haber ise Samsung Galxy S6'da karanlıkta resim çekebilmenizi sağlayan "öne bakan flaş " özelliği yok.

Video kalitesi de geliştirilmiş.Artık 30 fps'de 4k video çekebilirsiniz.

Live Photos Apple'ın en girişken yeni kamera özelliği.Fabrika ayarlarıyla ve her çektiğiniz resim ile 3MB, 3-second, 12fps H.264 video çekiyor.HTC'nin ZOE özelliğine çok benziyor ama Apple'ın üçüncü kişilerce desteklenmesi daha olası.

Life Photo resim çekerken sesleri de kaydediyor yani resim çekerken söylediğiniz alakasız şeyler de kayıt ediliyor ki bu bile tek başına bu özelliği kapatmak için iyi bir neden.Ayrıca kamerayı yukarı kaldırmanız ve 1.5 saniye kıpırdatmamanız gerekiyor.

Şu an için Live Photos fotoğraflarını sosyalmedyada paylaşamıyorsunuz.Facebook bu formatu destekleyeceğine söz verdi ve Facebook instagrama sahip yani bu ylın sonlarına doğru destek gelebilir.Ama şimdilik paylaşılamama ve uyumsuzluk gibisebeplerden dolayı Live Photos mutlaka kullanılması gereken bir özellik yerine daha çok merak konusu.


KIYASLAMALAR VE SONUÇLAR

Eğer 700mhz kapsamında bir bölgede yaşayan ve resepsiyon sorunu yaşayan bir T-Mobile İPhone kullanıcısıysanız o zaman hemen 6S' e geçin.Geliştirilmiş modem sinyalin düşük olduğu bölgelerde büyük fark yaratıyor.Yeni band 12 desteği LTE kapsamasını arttırıyor ve geliştirilmiş Wi-Fi da saha iyi bir destek.3D Touch ve Live Photos ve diğer şeyleri unutun İPhone 6s bağlanmada ve bağlı kalmada daha iyi.

Eğer selfie çekmeyi seviyorsanız o zaman gidin ve elinizddeki İPhone 6'yı satın.6S'in kamerası daha net , bu İPhone 6'dan çok daha iyi özellikle de yeni öne bakan flash özelliğiyle birlikte.

Bir şey ise çok belli 16 gb versionu almayın.Live Photos ve videolar belleği emdiği için yeriniz çok çabuk biter özellikle de bütün video ve resimleri telefonunuzda tutan kişilerdenseniz .64GB düşünebileceğiniz minimum kapasite olmalı.Bu da demek oluyor ki 749 dolara bakıyorsunuz en azından bu telefon için.Eğer bunu ödeyemem diyorsanız İPhone 6 da çok iyi bir cihaz.Eğer bu da size fazla geliyorsa o zaman yeni çıkacak olan 400 dolarlık Goole Nexus 5X iyi bir seçenek olabilir.

Galaxy S6 ile kıyaslandığında İPhone s6'nın uygulamalar konusunda çok daha ileride olduğunu görüyoruz özellikle de oyunlarda.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda