haberler / Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

19.05.2016 23:33:27

Eğer küçük, ama güçlü bir akıllı telefon arıyorsanız Apple iPhone SE en iyi seçimdir.

Apple iPhone SE Artıları

Hızlı.Çok iyi batarya ömrü.Tek elle kullanması kolay.


Apple iPhone SE Eksileri

Düşük çözünürlüklü ön kamera.En son Wi-fi özelliklerine sahip değil.

Sonuç olarak eğer küçük ama güçlü bir telefon istiyorsanız o zaman Apple iPhone SE en iyi seçenek.


Apple iPhone SE Fiziksel Özellikleri ve Ergonomi

İPhone SE'nin yapısı, ekranı ve deposu İPhone 5s ile aynı. iPhone 6 ile aynı modeme, Apple Pay için NFC ile birlikte Touch ID sensörüne ve ön kameraya sahip.Ve işlemci ve arka kamerası da iPhone 6s ile aynı.Bu bileşenler en yeni uygulmaları çalıştıran telefona artı oluyor ve telefon bir çocuğun eline sığıyor.

İPhone SE İphone 5s ile aynı dış yapıyı kullanıyor bu da demek oluyor ki telefonun boyutları 4.87, 2.31 ve 0.30 inç ağırlığı da 4.0 ons ve yukarısında ve aşağısında metal tuşlarla birlikte metal arkaya sahip.Ekranın altında Touch ID ile donatılımış parmak izi sensörlü Home tuşu var.Telefon iPhone 5 ya da iPhone 5s kılıflarına kolaylıkla oluyor.Eski telefonlar ve bu telefon arasında görünürde yalnızca iki fark var; arkadaki küçük SE logosu ve kenarları da parlak yerine mat.Telefonun ayrıca gül sarısına ek olarak yeni koyu gri, sarı ve gümüş renkleri var.

İPhone Se ayrıca İphone 5s ile aynı ekrana sahip , 4 inç ekran, 1,136 ya 640 lık her inçi 326 piksel olan bir ekran.Kalite konusunda iPhone 6s ve 6'in ekranlarına baya benziyor.4 inçlik ekran tabii ki kullanılabilir gerçek alanı azaltıyor.Outlook'ta e-mail okurken SE'nin ekranında 90 kelime görünüyor.Bu sayı iPhone 6s'te 160, Galxy S7'de 250 ve Note 5'te 360.SE'de 13 satır görünürken 6s'te 17, Galxy S7'de 22 ve Note 5'te 27 satır görünüyor.

Bu durum can sıkıcı olabilir ama sizi serbetleştirebilir de.SE'ti bir hafta boyunca birincil telefonum olarak kullandım ve kullanımının diğer telefonum olan Galaxy Note 5'ten farklı olduğunu gördüm.Note 5'e oranla bu telefonda daha kısa mesajlar yazdım ve haber gibi şeyleri de daha çabuk okudum.SE elime çok iyi oturduğu için hiç düşürecekmişim gibi hissetmedim ki düşürme hissini Galxy Note 5'te çok yaşıyorum.Ara sıra telefonu kızıma verdim ve kızım SE'de oyun oynamanın daha rahat olduğunu söyledi.

Burada bir kullanma dezavantajı var o da 4-inçlik telefondaki klavye çok küçük küçük olduğu için doğru bir şekilde yazmak zor oluyor.Otomatik düzeltme yardım ediyor ama İOS şifreleri hiç göstermediği için şifreleri yazarken can sıkıcı olabiliyor.


Apple iPhone SE
Apple iPhone SE, Arama Kalitesi ve Ağ

Arama kalitesi İPhoen 6 ile benzer: Sesler kulaklıktan yüksek ve sağlam geliyor.Ve HD arama, Wi-fi arama ve voice-over-LTE bigi desteklere sahip.Hoparlörü yeterli ama muhteşem değil.T-mobile VoLTE 'deki mikrofondan gelen transmisyonlar açık ve tam.

İPhone SE'nin iki modeli var .Bizim test ettiğimiz model A1662 ,AT&T, T-Mobile için satılıyor.1/2/3/4/5/8/12/13/17/18/19/20/25/26/29 LTE batlarını destekliyor.Sprint'in yüksek hızlı bandı 41 yok bu yüzden Sprint için başka bir ünite olan A1723 satılıyor.SİM kilitsiz modeli en çok kullanılan bandlara sahip ancak Canada ve bazı Avrupa ağlarında hızı çok attıran 7 bandına sahip değil.iPhone 6s bütün bandlara sahip ve sinyal olmayan bölgelerde SE'den çok daha iyi iş çıkarıyor.

Bununla beraber SE, T-Mobile'da hem İPhone 5s'ten hem de İPhone 6'dan daha iyi iş çıkaracak(ama 6s'ten değil) çünkü 12 bandını destekliyor .6S ve SE bu bandu destekliyor bu yüzden AT&T ağlarında bu iki telefon benzer performanslar gösteriyor.SE wi-fi ağlarında 5S'ten daha iyi işliyor ama 6S kadar iyi değil.


Apple iPhone SE, Küçük Boyut Büyük Güç

SE'nin fiyatı 400 dolar ama gerçekte 500 dolar çünkü 16gb ünitesi bir işe yaramaz.Evet 16 bg ile yaşamak mümkün ama işlemci ve kamera güçü sizi oyun indirmeye ve fotoğraf ve video çekmeye zorluyor.5 dakikalık 1080 p video 1 gb tükeyiyor ve oyunlar da nerdeyse bu kadar tüketiyor.Bu yüzden sorun yaşayabilirsiniz bunun yerine 500 dolarlık 64gb üniteyi alarak sorundan kurtulabilirsiniz.

İPhone SE iPhone 6s ile aynı Apple A9 işlemciyi kullanıyor ve 2gb RAM ile 1.9 ghz ile çalışıyor.SE'nin işlemci gücü kıyaslamaları İPhone 5s'ten yüzde 75 daha hızlı olan 6S ile aynı.

A9 işlemci "Hey Siri" ses emirlerini aktif hale getiriyor.Ayruca şimdi Apple'ın canlandırmalı LİVE PHOTOS 'u da aktif hale getiriyor ki bu fotoğrafları artık Facebook'ta paylaşabilirsiniz.

SE İOS 9.3 işletim sistemi ile çalışıyor.İOS daha sık güncelleme alıyor ve kaldırılamayan uygulamaları da yok.Üçüncü kişi uygulamaları , özellikle oyunlar ve sosyal ağlar hale önce İOS'a geliyor.


Apple iPhone SE, Batarya Ömrü ve Kamera

İPhone SE'de gördüğüm batarya İPhone'larda gördüğüm bataryaların en iyisi.Bunun nedeni enerji verimli modem ve işlmeci, küçük ekran ve 1,642 mah bataryanın kombinasyonu.LTE üzerinden tam ekranlı video izleme tastimizde 6 saatlik bir sonuç elde ettik.Telefonu normal şekilde kullanırken ise gerçek hayatta 13 saatlik bir rakam elde ettim.

SE'nin ana kamerası İPhone6s'in 12 megapiksel kamerası ve artıları ve eksileri aynı.Galaxy S7 hariç neredeyse bütün telefonlarla karşılaştırdığımızda çok hızlı ve iyi aydınlanma olan yerde gerçek renklerle net resimler çekiyor.Ayrıca 30 fpsde 4K video çekiyor ve yavaş çekimli videoda 240 fps ile 720p kalitesinde çekiyor.Ama düşük ışıktaki performansı Note5 ve Galaxy S7'nin performansından daha kötü.

1.2 megapiksel ön kamera iPhone 6'nın kamerası artı ışığın az olduğu yerlerde ekranı parlaklığını ona göre ayarlayan Apple'ın yeni Selfie Flash özelliği ile.yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda