haberler / Apple, Sinir Hasarına Sebep Olan Kimyasalı Yasaklıyor

Apple, Sinir Hasarına Sebep Olan Kimyasalı Yasaklıyor

19.08.2014 10:05:01

Yıllar süren tartışmaların ardından Apple geçtiğimiz Perşembe günü, iki zehirli kimyasalın üretim aşamasında kullanımını kaldırdı.

Apple’ın çevresel girişimler dairesi başkan yardımcısı Lisa Jackson’ın yaptığı açıklamaya göre bilgisayar şirketi, elektronik ürünlerin üretiminde benzen ve nhekzan kimyasallarının kullanımını yasakladı. Birleşik Devletler Hastalık Kontrol Merkezi’ne göre benzen, lösemiye yol açtığı bilinen bir kansmierojen ve nhekzan ise uzun süreli ve yüksek miktarda maruz kalındığında siinr hasarına yol açabilen bir madde.

Ayrıca Jackson, şirketin hangi kimyasalları kullandığıyla ilgili “bazı sorulara” maruz kaldıklarını söyledi ve ekledi; Apple’ın 22 fabrikasında çalışanların sağlığını riske atan hiçbir şey bulunamamıştır.

Jackson, tehlikeli kimyasallarla ilgili kısıtlamaların bu iki kimyasalın üretim aşamasında kullanılmadığından emin olunması açısından güncellendiğini belirtti.

Çevreye duyarlı malzemelerin kullanılması için Apple daha önce de PVC içermeyen güç kabloları, cıva içermeyen monitörler ve brom ilaveli ateş geciktiricisiz koruncaklar geliştirmişti.

yazar mihrace

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda