Pythontr

husonet | Tarih: 28.04.2016

Arama Ayarlarındaki TTY Modu Nedir?

TTY Modu Nedir? Kapatma ve açma işlemleri bize artı ne sağlar?

Cep telefonlarının bir sürü özelliği var bu yüzden hepsinin ne işe yaradığını bulmak zor olabilir. En gizemli seçeneklerden biri de TTY modudur.


Cihazınızdaki TTY (Telefon Daktilosu), teleyazıcı anlamına gelir ve işitme engelli, ağır işiten veya konuşma ya da dil engeli olan ve sorunları yaşayan kişilerin telefon üzerinden aktarma hizmetini kullanarak iletişim kurmasını sağlayan bir uygulamadır. TTY moduna sahip telefonlar bu teknoloji ile uyumludur ve bir TTY cihazına bağlandıktan sonra aynı işlevi yerine getirirler.


TTY MODU TARİH

1800'lerde telefon ilk icat edildiğinde sağır insanlar bu teknolojiden yararlanamıyordu ta ki Robert Weitbrecht 1960'larda teleyazıcıyı icat edene kadar. Orjinal TTY makinaları cihazı ve telefonu bağlamak için bir bağlama kolu kullanıyordu.TTY servisleri kişilerin TYY makinaları olmadan ses-yazı ve yazı-ses iletişimi yapabilmesini sağlamak için ortaya çıkmıştır.


TTY MODU EKİPMAN

Çeşitli üreticiler eski teleyazıcılarla aynı işlevi yerine getiren hafif, katlanabilir TTY cihazları üretiyor. Bu katlanabilir TTY cihazları bir telefondan daha büyük değil. Bunlar şarj edilebilir bataryalarla ve metin giriş i için bilindik dört satırlı klavyeye sahiptir. TTY cihazları telefonlara ses girişinden bir kablo aracılığıyla bağlanır.


TTY MODU FONKSİYON

TTY modunun faydalarından yararlanmaya başlamadan önce bu seçeneği telefonunuzun menüsünden aktifleştirmelisiniz. Aktifleştirdikten sonra cep telefonunuzu cable ve ses girişleri aracılığıyla TTY cihazına bağlayın. Bağlantı yaptıktan sonra TTY cihazınızı normal bir TTY cep teelefonu gibi mesaj alıp göndermek için kullanın.


TTY MODU YARARLARI

Normal mesajlaşmaya benzese de telefonunuzun TTY modu sayesinde mesaj yazarken ya da alırken bir kesinti yaşamadan devamlı mesajlaşabilirsiniz. Bir TTY konuşmasında bir taraf bir şey yazdığında bağlantı hiç kopmadan anında karşıdaki kişinin TTY ekranında belirir.Bir telefon ve bir TTY cihazının kullanmak size istediğiniz yerden TTY cağrısı yapma özgürlüğü sunar ki bu acil durumlarda çok önemli olabilir.


DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Telefonunuzla bir TTY araması yaparken potansiyel radyo dalgası sorununu uzak tutmak için telefon ile TTY cihazı arasında en az 18 inç mesafa olmasına dikkat edin. Ayrıca yeni bir telefon alırken telefonun paketindeki sembolü kontrol edin ve servis sağlayıcınızın TTY ile uyumlu olduğunu ve TTY tonlarını desteklediğini doğrulayın