Pythontr

husonet | Tarih: 06.10.2016

ASP.NET nedir? ASP nedir? ASP.NET ile ASP ile arasında ne fark vardır ?

ASP.NET nedir? ASP nedir? ASP.NET ile ASP ile arasında ne fark vardır ?

ASP nedir nerelerde kullanılır?


ASP, Active Server Pages (Aktif sunucusu sayfaları) kısaltması olan ASP,Microsoft'un ilk dinamik web sayfaları üretmek için geliştirdiği sunucu taraflı betik motorudur. Klasik ASP ya da ASP Klasik olarak da bilinir.ASP, IIS (Internet Information Services) altında çalışan bir programdır.ASP uzantılı bir dosyada html ile aynı şekilde yazılar, özel nesneler,HTML, XML, VBS, JS ve SQL kodları bulunur. Bu sayfaları sunucu, istemci tarafından belirtilen bazı yerlerde derlenerek icra eder. Sunucu bu icarsından sonra bilgi oluşturur ve istemciye bu bilgiyi gönderir. Gönderilen bilgi genellikle html (ya da SGML) şeklinde olmaktadır. Bunla sınırlı olmayıp grafi dosyası da oluşturup istemciye gönderebilir. ASP 'de html kodlarının içine <% %> tag'ları ile gömülü şekilde oluşturulduğu halde bir kez sunucu tarafından yorumlandığında saf html formatına döner. Kaynak kodlara bakıldığında ASP kodları görülmez. Bu da yazılımcıların kaynaklarını saklamalarını kolaylaştırır.ASP'nin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de CGI dillerinin Oturum (Session) ve Uygulamaların (Application) başından sonuna kadar izlenmesinin yetersiz oluşudur.


ASP kullanım alanları


Web sayfasındaki içeriği dinamik olarak düzenler, değiştirir ya da yeni içerik eklersiniz.
Kullanıcıların HTML formları ile gerçekleştirdiği sorgularına yanıt verir ve gönderilen verileri kullanırsınız.
Bir veritabanına bağlanıp veri kaynağındaki bilgileri alır, düzenler, üzerinde işlem yapıp siler, yenilerini ekler ve sonuçlarını kullanıcıya iletirsiniz. Kullanıcı arayüzünü kişiselleştirebilir ve kullanıcılar için daha kolay ve işlevsel bir kullanım sunabilirsiniz. CGI ve PERL ile birlikte kullanarak ASP'ye hız kazandırıp daha kolay işlemler yapabilirsiniz.
Güvenlidir, yazdığınız ASP kodları tarayıcılar tarafından görüntülenemez. ASP kullanarak trafiğinizi ve sunucu kaynakları kullanımını azaltabilirsiniz.


ASP.NET nedir nerelerde kullanılır?


ASP.NET, Microsoft tarafından geliştirilmiş bir web uygulama gelişimi teknolojisidir. Aslında ASP.NET bir dil değil interaktif web siteleri oluşturmak amacıyla farklı dillerin kullanılabilmesini sağlayan teknolojidir. ASP.NET modern web uygulamaları ve hizmetleri oluşturmak için açık kaynaklı bir web çatısıdır.Microsoft'un desteklemediği ASP teknolojisinin devamı ve .Net çatısının (framework) bir parçasıdır.


ASP ile ASP.NET arasındaki fark?


Her ne kadar isimler benzer olsa da ASP 'ye oranla çok ciddi değişim geçirmiştir. ASP.NET kodu ortak dil çalışma zamanı (ingilizce - common language runtime) altyapısına dayalı çalışır.Yazılımcılar .Net çatısı tarafından desteklenen tüm diller ile ASP.NET uygulamalarında kullanabilirler. Yazılımcı tarafından yazılan kod, çalıştırılmadan önce sanal bir yazılım katmanı tarafından ortak bir dile çevirilmektedir.