haberler / Bellekler Hayatı Kolaylaştırıyor

Bellekler Hayatı Kolaylaştırıyor

08.01.2014 23:32:56

Geçmişte bilgisayarlar piyasaya çıktıktan sonra tüm insanların hayatlarını kolaylaştırması amaçlanmış ve yaptıkları tüm işlerin ya da araştırdıkları her konunun bilgilerini sanal ortam da kayıt altında tutmak istenmiştir. Kolayca bilgilere ulaşmak için bilgisayarlar mükemmel işler çıkarabilmekteydi fakat kalıcı bellekler olmadığı için bilgiler çok uzun süre saklanamıyordu. Bellekler konusunda bir sürü çalışmalar yapıldı ve çeşitli bellekler üretildi. Çoğu da istenilen düzeye gelemediler. Zamanla bu sorunlar aşıldı ve istenilen düzeylerde bellekler üretilmeye bilgileri daha kolay ve kalıcı bir şekilde saklayabilecek teknolojiler üretmeye başladılar. Üretilen bellekler her geçen gün insanların ihtiyaçlarına karşı yetersiz kaldıkça yerine yenileri ve daha iyi olanları üretilmeye başlandı.


Önceleri uzun süre saklanmayan bilgiler günümüzde senelerce saklama fırsatı sunan bellekler sayesinde hayatımız kolaylaştı. Hemen ulaşmak istediğimizde bilgisayarın hızlı çalışması ve belleklerin saklama durumlarının çok iyi olması sayesinde bizim için önemli olan dosyalara sorunsuz bir şekilde ulaşmaya başladık. Yedekleme işlemleri ile her hangi bir virüs saldırısı olduğu takdirde insanların bilgileri koruma altına bile alınmaya başlandı. Hayatımıza sunulan yeni nesil belleklerin bu kadar çok hayatımızı kolaylaştıracağı önceden tahmin edilmemiş olsa da şimdilerde herkesin vazgeçilmesi konumunda. İnsanlar bilgisayar alırken ilk baktıkları şeylerden biri olan bellek durumu, bellek modeli bu konudaki hassasiyetlerini göstermektedir. Onların bütün çalışmalarına yer verecekleri bilgisayarlarda kalıcı hale gelmesini istedikleri bilgileri belleklerin iyi olmasıyla saklayabileceklerini biliyorlar bu nedenle de insanların daha iyi bellekler tercih etmeleri bilgisayar satıcıları açısından da normal karşılanabiliyor.


Bir şirketin en hayati dosyaların bilgisayar belleklerinde arşivlendiğini göz önüne alırsak o şirketin tüm sisteminin aslında belleklerin elinde olduğunu da görebiliriz. Bu nedenle tercih edilen belleklerin saklama kapasitesi ve sağlamlığı her zaman en önemli durum olmuştur. Geçmişte bu tür bellekler bulunmadığı için sayfalarca kâğıtlardan oluşan bilgiler şimdiler de kolayca ulaşılabilecek bilgisayar dosyalarında saklanabiliyor. Bu da her bilgiye saklanmış olduğu bellekten rahatça ulaşabilmeyi ve nerde olursak olalım o bilgiyi hemen alabilmeyi sağlıyor. Bu nedenle belleklerin kalıcılıkları her kesimden insan için önemli bir noktayı belirtiyor.
yazar mihrace

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda