Pythontr

husonet | Tarih: 08.11.2014

Beta nedir? Beta ne demek?

Beta nedir, beta ne demek, beta versiyon nedir ve beta sürüm nedir sizler için açıkladık.

Beta nedir? Beta ya da beta sürüm olarak belirtilen 'Programcılar, Bilimadamları vb...' geliştiriciler tarafından geliştirilen fakat eksikleri tamamlanmamış ya da eksikleri öngörülememiş, test süreci devam eden veya geliştirme süreci devam eden ayrıca kullanıma hazır olmayan bir ürün nitelemesidir? Beta sürümünden önceki versiyon sürümü Alpha sürümüdür.


Özellikle yazılım sektöründe Masaüstü, Web ve Cep telefonu 'Android, iPhone vb..' uygulama geliştirme aşamasında sürekli olarak duyduğumuz beta versiyon sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır bu uygulamalar aslında stabil olmayan ve tam anlamıyla kullanıma hazır olmayan uygulamalardır.


Genellikle 2 aşamada Beta testi uygulanır. Bunlardan bir tanesi açık bir tanesi de kapalı olarak nitelendirilir. Açık beta sürümü olarak bilinen Halka açık diğer bir değişle son kullanıcıya açık bir test aşamasının sunum şeklidir. Kapalı beta sürümü testi ise test ekibi ve konuyla ilgili yöneticillere verilen uygulamanın sunumu diyebiliriz. Her iki şekilde de yazılımın sorunlarını geri dönüş olarak almak istenir.


Beta sürümler asla ücretli olmazlar. Bu hususla ilgili bir çok dolandırıcı beta sürümündeki oyunları pazarlamak isterler.


Aşağıdaki başlıklara yukarıdaki tanımlamamız cevap niteliğindedir.
  • Beta sürüm nedir?
  • Beta ne demek?

Peki, ama nedir bu beta versiyon? Beta versiyon yani daha geliştirme aşamasında olan herhangi bir hata bulunabilecek olan ancak ve ancak buna rağmen kullanıcıların kullanması için sunulmuş bir güncellemedir, bir internet sitesi güncellendikten sonra kendi tasarımını değiştirir ve sitenin beta aşamasında olduğunu belirtir, yani internet sitesi sitesi hata olabileceğini ve sitenin henüz daha test aşamasında olduğunu belirtmektedir. Beta versiyon nedir? Sorusunu detaylı cevaplandıracak olursak, beta versiyon geliştiriciler tarafından geliştirilen ancak ve ancak daha henüz tam olarak test edilmemiş olan bir versiyondur, beta versiyon olan herhangi bir oyun, herhangi bir uygulama, herhangi bir internet sitesi herhangi bir geliştirici tarafından daha tam anlamıyla test edilmemiş demektir. Beta versiyon kullanırken kart bilgisi gibi bilgilerin girilmesi her ne kadar riskli olmasına rağmen banka ve bankaların siteleri sürekli olarak denetlenmektedir, beta versiyonda hatalarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Beta versiyon güncellendikçe tam versiyon olacaktır, beta versiyonlarda güncelleme yaparak tam sürüme güncelleyebilirsiniz.


Beta kelime anlamı Yunan abecesinin ikinci harfinin adıdır, (ß).