haberler / Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir?

30.01.2014 00:19:08

Bitcoin, en basit tanımıyla, herhangi bir merkez bankası veya benzeri resmi bir kuruluşla ilgisi olmayan digital bir para birimi

Bunun yanında insanların Bitcoin hakkında bildiklerinin birçoğu yanlış anlaşılmalarla dolu.


Bitcoinin Nasıl Ortaya Çıktı?

2008 yılındaki mortgage krizinin ardından, Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme yoluna gitmişti. Böyle bir ortam Bitcoin gibi yeni bir dijital para biriminin ortaya çıkması için idealdi.


Bitcoin Ağının Yayılması
Ocak 2009'da ilk açık kaynak kodlu Bitcoin istemcisinin yayınlanması ve ilk Bitcoinlerin çıkarılmasıyla, Bitcoin ağı ortaya çıkmış oldu.

İlk Bitcoin transferi, Satoshi Nakamotodan Hal Finneye Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti.


Bitcoin İçin Tek Sıkıntılı Dönem
Yine 2010 yılının Ağustos ayında Bitcoin protokolünde büyük bir açık bulundu, kullanıcılar bu açığı kullanarak Bitcoinin ekonomik sınırlamalarını aşarak, sınırsız sayıda Bitcoin oluşturabiliyorlardı. Ayın 15'inde bu açık kullanılarak 184 milyar Bitcoin oluşturuldu. Ama yalnızca birkaç saat içinde durum fark edilip bu sahte Bitcoinler silindi. Bitcoinin tarihinde bundan başka böyle bir güvenlik açığı da olmadı.


Çalkantılı tarihine rağmen, Bitcoin dünyanın şu anki ekonomik sistemini kökten değiştirebilecek bir sistem sunuyor. Gelecekte ne olacağını kestirmek zor olsa da, bankalardan bağımsız ve tamamen güvenilir bir ekonomik sistemin dünyada standart haline gelme ihtimalinin hiç de düşük olmadığını düşünüyoruz.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda