Pythontr

husonet | Tarih: 26.09.2016

C# ASP.NET kullanarak giriş ekranına recaptcha eklemeişlemi nasıl yapılır?

C# ASP.NET kullanarak giriş ekranına recaptcha eklemeişlemi

İlk olarak "https://www.google.com/recaptcha/intro/index.html" adresindeki ""sağ üstteki "get reCaptcha" dan domainimizle kayıt olalım. yerelde gerçekleştiriyorsak domain "localhost" olarak kabul edilir.


Sonrasında "https://code.google.com/archive/p/recaptcha/downloads" adresindeki "recaptcha-dotnet-1.0.5.0-binary.zip" i indirelim. Ve dll dosyalarını projemize ekleyelim.


Şimdi de asp.net kısmında aşağıdakileri yapalım.


  • ilgili </head> tag'ından önce "<script src='https://www.google.com/recaptcha/api.js'></script>" bu scripti yapıştıralım.
  • ilgili yere "<asp:Panel id="recaptcha" runat="server" Visible="false" class="g-recaptcha" data-sitekey="*********"></asp:Panel> <br />" kısmını ekleyelim.

string edrecaptcha = Request.Form["g-Recaptcha-Response"]; şeklinde C# kısmında recapthcha'dan gelen değeri atama yapabiliriz.


Recaptcha sayfaya herhangi bir bot atağına karşı önlem olarak kullanıldığı alanlar vardır. Bunun için giriş ekranında şifre veya eposta bir kere yanlış girildiğinde görünür olarak şekilde ayarlamalar yapılıp, sonrasında recapthca doğrulandı mı die kontrol de aşağıdaki gibi sağlanmaktadır.if ((recaptcha.Visible == true) && ((edrecaptcha.Trim().Equals("")) || (edrecaptcha == null)))
{
valResponse.ErrorMessage = "Doğrulamayı işaretleyin!";

}

iyi çalışmalar :)