Pythontr

husonet | Tarih: 21.06.2017

C# uygulamalarında Log Oluşturma

C# uygulamalarında Log nasıl oluşturulur?

Merhabalar Arkadaşlar, (Not:Lütfen öneri ve sorularınızı yorum olarak atınız. Teşekkürler şimdiden)


Log Nedir?


Log, yazılım, işletim sistemleri, sunucular, donanım aygıtları olmak üzere birçok alanda ilgili konudaki meydana gelen olayların kayıt altına alındığı dosyalardır. Bu dosyalarda direk olarak "başarılı", "başarısız" sonuçlar tutulduğu gibi başarısız sonuçlanan olayların neden başarısız sonuçlandığı hata kodları ile kısaltarak da tutulmaktadır.Bu dosyaya bakarak oluşan problemin detaylarına erişebiliriz.

Uygulama yazarken try, catch kullanarak kodun nerede hata verdiğini exception ile tespiti mümkündür. Log detayları oluşturacağımız yeri uygulama üzerinde gereksinime göre belirleyebiliriz. Bu hataları detaylamak, hareketin sonuçlarını izlemek adına log dosyası tutabiliriz. Log notepad üzerinde kod yazan yazılımcıların debug çözümüdür. Debug ile hangi satıra geldi, nerede takıldı kontrol edebilirler. Anlayacağımız logküçük ama etkili bir detaydır.


C# uygulamalarında Log Oluşturma


Yukarıda log kullanılan alanlara değinmiştik. Bu makalemde daha çok yazılım alanındaki loglardan bahsederek C# programlama diline ait log oluşturma örneği vereceğim. Bu örnekten yola çıkarak örnek kodu farklı programlama dillerine de çevirip uyarlayabilirsiniz.


Aşağıdaki kod örneği olduğu dizine yoksa logFile dosyası oluşturur. Eğer var olan dosya varsa olduğu yerden devam eder.


 public static void WriteDebugLog(String Message)
{
StreamWriter sw = null;
try
{
sw = new StreamWriter(AppDomain.CurrentDomain.BaseDirectory + "\\LogFile.txt", true);
sw.WriteLine(DateTime.Now.ToString() + ": " + Message);
sw.Flush();
sw.Close();
}
catch
{

}
}

İyi çalışmalar.