Pythontr

husonet | Tarih: 02.03.2015

CSV nedir?

Python programlama dili ile CSV formatındaki dosyaların okunması ve yazılması

CSV Nedir? CSV (Comma Separated Values) "Virgülle Ayrılmış Değerler" formatı elektronik olarak hazırlanmış tabloları yada veritabanlarını temsil eden import ve export biçimidir. CSV formatı uzun yıllar öncesinde RFC 4180 standartı olarak kullanıldı. Bu standart iyi tanımlanmamış olmasından dolayı üretilen ve tüketilen verilerde ince farklar ortaya çıkartıyordu.


Anlatacağımız Python Csv kütüphanesi, CSV formatında oluşturulan dosyaların sekmeli olarak veri okuma ve yazma işlemleri uygular. Bu Excel tarafından kullanılan CSV formatında kesin ayrıntılarını bilmenize gerek yoktur, Excel tarafından oluşturulan bu dosyadan veri okuma ve yazma işlemlerinde hazır methodlar sunar ve programcılar için okuma ve yazma işlerini kolaylaştırır. Ayrıca şunuda unutmamalasının ki Programcılar da diğer uygulamalar tarafından anlaşılan CSV formatları tanımlayabilir veya kendine özel amaçlı CSV formatları tanımlayabilir.


Reader ve Writer objelerini kullanarak okuma ve yazma işlemlerini yapabilirsini ayrıca DictReader ve DictWriter sınıflarını kullanarak Sözlük şeklinde veri yazabilirsiniz.


Python CSV dosyası okuma ve yazma
CSV modulunun tanımlı fonksiyonları.

csv.reader csv formatındaki verinin cağrılıp işlenmeye hazır olması için kullanılır. Aşağıdaki örnek uygulamaya bakınız.


import csv

try:
csvval = csv.reader(open("deneme.csv", "rb"))
csvval_list = []
csvval_list.extend(csvval) #
isimler = []
for data in csvval_list:
isimler.append(data[0])
print isimler
except Exception, err:
print(str(err))

csv.writer csv farmatinda veri yazmak için kullanılır. Aşağıdaki örneğe bakınız


import csv 

try:
csvval = csv.writer(open("deneme.csv", "w"))
csvval.writerow(['Deneme 321'] + ['Test 321'])
except Exception, err:
print(str(err))