Pythontr

husonet | Tarih: 06.05.2016

Debian, Ubuntu üzerinden Android simülatör bağlantısı

Android kod geliştiriyorsunuz ve çalışma yaptığınız simülatör üzerine fiziksel erişim yapmak istiyorsanız bu makale tam size göre.

Ben bir Debian kullanıcısı olarak Android cihazlar üzerinde kod geliştiriyorum ve devamlı Telefonum üzerinden bağlanarak çalışmak zahmetli geldiği için simülatör üzerinden bağlanmayı daha çok tercih ediyorum. Bu sebepten dolayı simülatör üzerindeki sqlite database yada fiziksel klasörlere erişme ihitiyacı projeye göre duyulabiliyor. Sizlerde simülatöre yada emülatöre erişmek isterseniz aşağıdaki kurulum ve bağlantı işlemlerini okumanızı ve uygulamanızı tavsiye ederiz.


Kullanılan araçlar
  • Debian Jessie
  • Eclipse

Kurulum işlemi
apt-get install android-tools-adb

Eclipse üzerinde smilatör bağlantısı kurabilmemiz için öncelikle Devices penceresini görünür yapmalıyız. Bunun için Window->Show View->Other>Android->Devices i tıklamamız yeterli olur.


Şimdi simülatörü Eclipse bağlantısından ayırmalıyız. Bunun için Devices->Reset Adb seçeneğini tıkladıktan sonra aşağıdaki görüntüyü almalıyız.


[2016-05-06 15:07:22 - DeviceMonitor] Adb connection Error:EOF
[2016-05-06 15:07:22 - DeviceMonitor] Connection attempts: 1

Bu işlem sayesinde Eclipse ve Smilatör arasındaki bağlantıyı kesiyor daha doğrusu bağlantı portunu boşa çıkarmış oluyoruz. Artık konsol üzerinden bağlantı işlemlerine devam edebiiriz


Sistemin start edelmesi
adb start-server

Simülatör ile bağlantı kurma işlemi
adb connect localhost

Bağlantı durumunun izlenmesi
adb devices

Bağlantı kurulan serverı online olarak görüyorsanız sistem bağlantınızda sıkıntı yoktur.


Simülatörün shell ortamına bağlanılması.
adb -s localhost:5555 shell

Sistemin kill edilmesi
adb kill-server