haberler / Dijital Fotograf Makinelerinde Canon VE Nikon Atağa Kalktı

Dijital Fotograf Makinelerinde Canon VE Nikon Atağa Kalktı

13.12.2013 11:27:02

Günümüz Fotograf Makinelerinde Flaşın Önemi

Ailenizle veya arkadaşlarınızla çekildiğiniz fotograflarınızda, korkunç yüzler ve şişmiş kırmızı gözler varsa bu fotoğrafta, suç fotoğraf makinesinin değil fotoğraf makinenizde bulunan flaşın (flash) suçudur.

Flaşı kullanma amacı, uygun bir yer ve uygun bir zamana göre değişebilir. Arkadaşlarımızla veya ailemizle fotoğraf çekilirken eğer gündüz saatiyse, flaşımızı otomatik flaş konumuna getirmemiz yeterli olacaktır. Eğer sevdiklerimizle çekildiğimiz fotoğraflar akşam günbatımında veya gece karanlığında ise gece flaşı gece moduna almamız yeterli.

Flaş ayarları zamana göre olduğu gibi bir o kadar da yer ve mekana göre de önemlidir. Fotograf çekilirken güneşi arkamıza almamamız gerektiği gibi zorunlu hallerde flaşı o anda devreye sokmaktan başka çaremiz kalmıyor. Bulunduğumuz mekanın karanlığı veya sisli ortamda olduğumuz yerlerde çekmiş olduğumuz fotoğraflarda ışığa en muhtaç olduğumuz yerlerde en ihtiyacımız olan flaş, bizlerin yardımına koşar ve fotoğraflarımızı canlı, parlak ve en iyi bir şekilde çıkmasını sağlar.

Flaşın kullanılmasında yer ve zamanın ne kadar önemi varsa bir o kadarda flaşın kalitesinin ve gücünün de o kadar önemi vardır. Dijital ürün satılan elektronik mağazalarında harici fotoğraf flaşları da satılmakta olup profosyonel fotografçıların ve fotoğrafçılığa ilgi duyan müşterilerin hizmetine ve beğenisine sunulmaktadır.

Ayrıca fotoğraf makinelerimizdeki flaşların aydınlatma sorunlarına çare olduğu gibi bazen de başka sorunlara da çare olamayabiliyor. Örneğin, sevdiklerimizle çekildiğimiz ve o anı ölümsüzleştirdiğimiz fotoğraflarımızda karanlık ortamdaki bir yeri flaşımızla aydınlatıp fotoğraftaki tüm kişileri gayet net çekip göstermesine yararı olurken insanların yüzlerini şişmiş ve gözlerin kırmızılaşmasına neden olabiliyor. Bu durumda hepimizde hayal kırıklığına neden olabiliyor. Bu da flaştan çok fotoğraf makinesinin kalitesine bağlı bir durumu gösteriyor.

Günümüzde dijital fotoğraf makineciliğinde öncü şirketlerden olan Nikon ve Canon şirketleri güçlü flaş özelliğiyle dijital fotoğraf makinelerine öncülük yaparak fotoğraflarda kırmızı gözlere çare olan bir sistem geliştirdi. Ayrıca fotoğrafta çekilen kişilerin gece karanlığında ve çekim anında hızlı hareketler yapsa bile aynı şekilde fotoğrafı çeken kişinin çekim anında eli bile titrese fotoğraf asla silik çıkmayacak bir sistemin geliştirildiğini duyurdu. Bu son sistem teknolojisi fotograf meraklılarının ilgisini şimdiden çektiği görüldü.

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda