haberler / Dokunmatik Ekranları ve Tuşları Unutun.

Dokunmatik Ekranları ve Tuşları Unutun.

29.06.2015 13:35:30

Google'ın Soli Projesi El Hareketleri ile Kullanılacak.

  • Araştırmacı Ivan Poupyrev MailOnline'a konuşmasında artık takımının oyunu değiştireceğini söyledi.
  • Soli Projesi parmak hareketlerinde görünmeyen radar kullanacak.
  • 10 farklı komut ve mimik hareketini ekrana aktarabiliyor
  • Diğer aygıtlar ile mukayese eder isek;daha ucuz,ufak ve diğer aygıtlara göre takılabilir
    aksesuarı mevcuttur.

Parmağınız ile ekrana dokunarak, ekranda işlem yapma dönemi sona eriyor.Google yeni geliştirdiği jest(el kol hareketi) teknolojisi, aynı zamandaekranların da en küçüğüdür.

Soli Projesi;sistem özellikleri ince parmak hareketlerini radar kullanarak bir mikroçip sayesinde algılıyor.Araştırmacı Ivan Poupyrev MailOnline'a belirttiğine göre artık sektörün ve pazarın tamamen değişeceğine inandığını söyledi.


Dokunmati değil Tuş mekanizması yok

Google bu projeyi San Francisco'da Poupyrev proje liderliğinde gözerden uzak bir konumda hem tasarımını gerçekleştirip,hem de geliştirmesini yapıyor.

Dediklerine göre; ince bir mikroçip tabanlı radar kullanmak el hareketlerini izleyerek anlık hareketleri insan elinden bilgisayar ile harici bir aygıt kullanarak etkileşim oluşturabilir.

Bütün dünyada yazılım,ek uygulamalar,makina insan etkileşimi artarak ilerliyor.Burada soru şu? Bizim bu ygulamamız tüm dünya ile nasıl etkileşim kurabilir.?

Rus mucit parmak izi hareketlerini asanal aramalar yaparken,dokunmatiklerde ve daha fazla alanlarda kullanılabilir dedi.Kamera tabanlı sensörler zaten mevcut olan bir şeydi.Leap hareketi anlık jestleri alıyor.ama bu biraz külfetli ve yavaş hareket edebiliyordu ayrıca donanım gerektiğini ekledi.

Ekipden aldığımız habere göre en büyük zorluk radarı bir kutu boyutunda küçültmek idi.Kullanılan tipik bir polis hız radararı idi.Buna mühendislik ekleyerek minik bir mikroçip boyutuna getirmek gerekti.

Alman çip üreticisi Infineon ile çalışırken Wi - Gig nesil Wi-Fi için readied iletişimdeki gelişmeler, Sayın Poupyrev ekibi tarafından , sadece 10 ay içinde radarın bileşenleri küçüldü.

Soli teknolojisi ile aynı zamanda insanlar ile nesneler sayesinde etkileşim kurabiliriz.Gösrsel gerçeklik(VR) ile oyun dünyasında da bir hayli tutulacağa benziyor.

Görsel gerçeklik için Soli muhteşem bir modeldir.Çünkü kullanıcıların alan görüşü sınırlıdır.Soli bunu fiziksel aygıt ile değiştirebilir.Bu sözler bağımsız teknoloji danışmanı Serkan Toto'ya aittir.(Evet kendisi Türk'tür ve bu projede bir çok Türk yer almaktadır.)


Etkileşim frekansla
İç çip tasarımı

Soli sitemi bütün özelliklerini California daki geliştiricilere gösterdi. Son günlerden yapılan sürtme hareketinden sonra bu teknolojiradyo ayarlamak gibi benzeltildiğini söyledi Poupyrev. Soli teknolojisi biraz ufak mesafede dahi ayarlanabilir ve kullanılabilir. Ama gerçekte bunun çok yorucu olacağıda muhakkak.


Tom Cruise Eldiven
Yıllar sonra geliştiriciler için Soli de açık kaynaklı bir teknoloji olabilir.Tom Cruise(Resimdeki) Azınlık Raporu'nda ekrandaki nesneleri sanal gerçeklik ile kontol etti.
yazar zfrylmz

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda