haberler / En Güçlü Akıllı Telefon Sony Xperia Z

En Güçlü Akıllı Telefon Sony Xperia Z

11.02.2014 09:30:58

En Güçlü Akıllı Telefon, Sony Xperia Z, Akıllı telefon, En Güçlü Akıllı Telefon hakkında


Sony’nin merakla beklenen en yeni modeli akıllı Xperia Z sonunda resmen tanıtıldı. CES 2013′te tanıtımı yapılan Xperia Z akıllı telefonu, 5 inç Full HD ekranıyla akıllı telefon piyasasına gümbür gümbür geliyor.


“Yuga” takma adıyla sanal ortamında dolaşmaya başlayan Sony’nin iddialı modeli, özellikleriyle herkesi şaşırttı. Özellikle 5 inç Full HD ekran, pek inandırıcı gelmiyordu. Ama ardından ortaya çıkan sızıntılar neticesinde bu iddiaların doğru olabileceğini düşünmeye başladık. Sonunda Sony önceki gün Xperia Z adını verdiği bu yeni ürününü resmi olarak tanıttı.


CES 2013′te resmen ilan edilen Sony Xperia Z, 5 inçlik dev ekranıyla son zamanlardaki büyük ekran modasına ayak uyduruyor. İnce yapısı sayesinde daha küçük ebatlarda olan bu model, Samsung Galaxy Note 2, Galaxy S3 ve HTC One X gibi akıllı telefon modelleri ile kıyasıya bir yarışa girecek. Yalnız Xperia Z’yi diğerlerinden farklı kılan yönü 1080p Full HD çözünürlükte olmasıdır. Fakat her ne kadar etkileyici olsa da bu ekran sadece Sony’ye has değil. HTC ve Huawei de Full HD ekrana sahip akıllı telefonlarını çoktan duyurmuştu.


Xperia Z’nin diğer üstün özelliklerine göz attığımızda 1.5 GHz hızında 4 çekirdekli Snapdragon işlemcisi göze çarpıyor. Kısa bir süre öncesine kadar iki çekirdekli işlemcilerde ısrarcı olan Sony, artık daha teknolojik ve üstün olan 4 çekirdekli işlemciye geçiş yapmış durumdadır. 4 çekirdekli güçlü işlemci 2 GB RAM ile çok daha güçlü hale gelmiştir.


4 çekirdekli işlemcinin bu telefona kattığı gücü teorikte muhteşem gibi görünüyor fakat gerçekte ne kadar etkili olacağı henüz test edilmedi. Yalnızca kamera özelliklerine bakarak işlemcinin gücünü ölçmek yeterli olabiliyor. 13 MP çözünürlükte HDR özelliği olan Exmor R sensörlü bir kamera entegre edilen Sony Xperia Z, 9 MP kalitesinde 10 fps hızında fotoğraf çekimi yapabiliyor. Bunun yanı sıra video çekimi anında fotoğraf çekim de yapılabiliyor. Xperia Z, HDR özelliği video çekerken de kullanılabiliyor. Bu açıdan harika bir cihaz olarak dikkat çekiyor.


5 inçlik ekrana sahip olmasına rağmen rakiplerine göre çok daha narin bir görünüme sahip olan Sony Xperia Z, sadece 7.9mm kalınlığındaki gövde kalitesiyle bunu başarabiliyor. Sony Xperia Z, hem ince hem sağlam hem de su geçirmezlik özelliği ile daha ne olsun dedirten cinsten bir telefon olarak göze çarpıyor. Bu cihaz su geçirmezlik konusunda IP55 ve IP57 sertifikalarına sahip olarak üretilmiş. Ayrıca Xperia Z’de NFC özelliği de bulunmaktadır.


Sony Xperia Z’nin 2013′ün ilk çeyreğinde piyasada olacak. Fiyat konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Xperia Z ilk olarak Android 4.1 satılacak fakat kısa bir süre içinde Android 4.2 güncellemesi yayınlanacak. Akıllı telefon meraklıların şimdiden heyecanla beklediği gelen duyumlar arasında.

yazar mihrace

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda