haberler / Facebook, fotoğrafları izinsiz kullandı, ilk celseyi kaybetti

Facebook, fotoğrafları izinsiz kullandı, ilk celseyi kaybetti

08.05.2016 22:03:44

Facebook’un uzun süredir biyometrik veri depolama sistemi konusunda çalışmalar yürüttü uzun zamandır bilinen bir gerçek.

Bu sistemi geliştirirken Facebook kullanıcılarının fotoğraflarını paylaşmış ve bu olaydan mahkemelik olmuştu. Facebook bugün görülen ilk davayı kaybetti. Facebook’un kullanıcılarından izin almadan böyle bir girişimde bulunduğu kulağa gelmiş ve çoğu kişi bunun hukuka ayrıkı bir hareket olduğunu belirtmişti. Ardından görülen davanın ilk celsesini de kaybetti.

Reuters’dan gelen haberlere göre Kaliforniya Federal Mahkemesi verdikleri kararı Ilionis Bilgi Gizlili Yasası’na dayandırarak kanuniyet ilgesi çerçevesinde haksız olduğunu belirtti. Facebook tarafından bu konu hakkında henüz bir açıklama yapılmış değil. Belirtmekte fayda var ki Facebook bu sistem ile kullanıcıların sadece yazılı bilgilerini değil, biyolojik olarak bilgilerini de tanımlayacak.


Facebook ilk celseyi kaybetti

Davadaki önemli ayrıtılardan diğeri ise Facebook, fotoğraflara etiketlenen insanlara sormadan isimlerinin yanında biyolojik bilgilerinin de yer alması yatıyor. Bu sayede Facebook, fotoğrafta etiketlenen fakat kendisi olmayan insanların da biyolojik bilgilerine de rahatlıkla ulaşabiliyor olacaktı. Dava, Facebook adına iyiye gidiyor gibi görünmüyor.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda