haberler / Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı

Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı

21.02.2014 15:51:40


Facebook Dünya’nın en iyi ve en popüler hızlı mesajlaşma servisi olan WhatsApp Messenger’ı 16 milyar $ (dolar) karşılığında satın alacağını tüm basına duyurdu. WhatsApp’ın alınmasıyla birlikte hem Facebook hem de WhatsApp arasında hem kullanıcı birliği sağlanmış olurken hem de iki dev şirket için büyüme üst düzeylere çıkmış olacak.


Facebook ve WhatsApp arasındaki anlaşmaya göre 16 milyar dolarlık satın alma ücretinin 4 milyar doları nakit olarak ödenmesi beklenirken, 12 milyar doları da hisse senedi olarak ödenecek. Telefon kullanıcılarının sms yerine WhatsApp’ı tercih etmeleri ve hergün 1 milyon insanın WhatsApp’a geçmesi nedeni ile Facebook’un WhatsApp’ı satın aldığı düşünülürken, 16 milyar dolarlık alım ücretinin dışında Facebook, WhatsApp çalışanları için 3 milyar dolarlık hisse dağıtımı yapacağı duyulurdu. Böylece Facebook WhatsApp için toplamda 19 milyar dolar para harcamış olacak.


WhatsApp kurucusu ve CEO’su Jan Koum ile Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg’in ortak yapmış olduğu basın açıklamasına göre, Dünya’nın en iyi ve en büyük iki şirketleri olduklarını ve bu ortaklıkla daha çok büyüyüp, her millete sunacakları hizmetten gurur duyacaklarını dile getirdiler.

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda