Pythontr

husonet | Tarih: 06.04.2014

Farkında olmadığımız Windows araçları

Bir çoğumuz Windows’u uzun yıllardan beri, bir çok sürümünü bilgisayarımıza kurarak kullanıyoruz.

Peki Windows’un sistemimizin işleyişinizi izlemek ve herhangi bir problemi gidermek için faydalı bir çok araçla geldiğini biliyor musunuz? Bu makalemizle beraber sizlere Windows 8’de bulunan, rahatlıkla kullanabileceğiniz araçları sizlere tanıtmaya çalışacağız.

1. Sistem Bilgisi
Sistem bilgisi adlı araç sayesinde, donanım kaynakları, sürücünüzün ve bilgisayarınızda bulunan uygulamaların detayları, internet ayarları ve çok daha fazlasıyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz. Araç, buradaki verileri değiştirmenize her ne kadar izin vermiyor da olsa, bu araç sayesinde herhangi farklı araçlar kullanmadan tek uygulama üzerinden sisteminiz hakkında çok kısa sürede oldukça detaylı bir rapor hazırlayabilirsiniz.
Sistem bilgisi aracına ulaşmak için Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Sistem Bilgisi dizinine gitmeniz yeterli olacaktır.

2. Windows Bellek Tanılama
Bozuk flash bellekler nedeniyle kaynaklanan sorunlar, sisteminize zarar verebilir hatta kullanılamaz hale dahi getirebilir.Bilgisayarınızda yüklü uygulamaların donmasından sistem kilitlenmelerine kadar yaşadığınız bir çok problemin kaynağı, bozuk bellek modülleri olabilir. Windows Bellek Tanılama aracı sayesinde bilgisayarınıza taktığınız tüm bellekleri kullanmadan önce tam bir taramadan geçirebilirsiniz.
Windows Bellek Tanılama aracını Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar altında bulabilirsiniz. Ayrıca bir çok Windows sürümünde bellek takıldığı anda otomatik olarak bu uygulamayı yapıp yapmayacağı sorulmaktadır.

3. Olay Görüntüleyici
Windows, işletim sisteminizde gerçekleşmiş olan bir çok olayı anında günlüğe kaydetmektedir. Bu kayıtları görebilmek ve yaptığınız ancak unuttuğunuz önceki işlemleri tespit edebilmek için ise Olay Görüntüleyici’yi kullanmanız gerekiyor. Olay Görüntüleyici’ye Denetim masası > Yönetimsel araçlar bölümüne girerek ulaşabilirsiniz.

4. Performans İzleyicisi
Windows’ta cihazınızın performansını izlemek amacıyla bir çok araç bulunmakta. Kaynak kullanımına hızlı şekilde göz atabilmek için Windows Görev Yöneticisi çalıştırabilirsiniz. Windows Görev Yöneticisi için klavyenizdeki Ctrl + Alt + Delete tuşlarına sırası ile basıp basılı tutmanız yeterli olacaktır.
Ancak daha detaylı bir izleme yapmak isterseniz, Windows Kaynak Yöneticisi’ni kullanmanız gerekecektir. Windows’taki performans kayıplarını ve performans sorunlarını bulmada ise en etkili yöntem, Performans İzleyicisi’dir.
Performans İzleyicisi’ne ulaşmak ve çalıştırmak için, Denetim masası > Yönetimsel Araçlar > Performans izleyici bölümünü ziyaret edebilirsiniz.