haberler / Geçmişten Şimdiye Google

Geçmişten Şimdiye Google

14.01.2014 21:34:46

Google 1995 yılında Sergey Brin ve Larry Page’in karşılaşması ve beraber bu arama motorunu açmak istemeleriyle başladı.

On beş senedir hayatımızda olan Google’nin her yerde bize yardım edecek sistemleri kurması ve hayatımızın büyük bölümünde bizim her türlü aramalarda yardımımıza yetişmesi onu bu seneler içinde kendini vazgeçilmezimiz haline getirdi. Google’nin önceleri rakiplerinin önüne geçmesine yardımcı olan, arama yaparken önümüze çıkan reklamlardan kazandığı paralarla büyüdü. Senelerdir bizim her bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda önümüze gelen ve bize gerekli tüm bilgileri veren bir arama motoru olmasının dışında çeşitli yerlerde de bize yardım edecek sistemleri geliştirmek için de çalışmalarını olduğunu biliyoruz. Kazandığı o paralar ile yöneldiği diğer sektörlerde de sadece bir arama motoru olmanın çok daha ilerisine gitti.

Google zamanla Google news’i, Google labs’ı, Google mabs’ı çıkararak alanını daha da genişletti. Herkesin her konuda istediği bilgilere ulaşabilmesi için daha çok alana yayılarak her kesimden insana ulaşmak için iletişim ağını geliştirdi. Google kendini 2004 yılında daha çok geliştirerek birçok önemli siteyi kendi bünyesine kattı. 2004 yılının Google için bir dönüm noktası olduğunu herkes bilmektedir. Saygınlığına saygınlık katarak ilerleyen Google 2006 yılında youtube sitesini de bünyesine katmış ve o arada reklamlardan para kazanmaya devam etmişti. Bu zamandan sonra Google yeni kurulan firmaları ve büyük firmaları satın almaya devam etti ve zamanla kendini çok büyüttü. Önemli firmaları bünyesine katarak gücüne güç kattı.

Google, 2003 yılında geliştirilen Android sistemini 2005 yılında satın alarak, android işletim sisteminde kendisinin de olduğunu rakiplerine gösterdi. Zamanla kendini bu konuda da geliştiren Google şimdilerde tabletlerde ve telefonlarda kendi android sitemiyle hâkim durumda. Bu çalışmalarıyla birçok rakibini geride bırakmayı başaran Google insanlara daha birçok alanda hizmet vermek için her geçen gün büyümeye devam ediyor. Google’nin bu başarıları yanında başarısızlıkları da olsa da onları da telafi etmek ve ortadan kaldırmak için her türlü sistemi geliştirmek için uğraştığını biliyoruz. Bu nedenle de hayatımızın vazgeçilmezi arasında olmasını herkes kabul etmiş durumda.

yazar mihrace

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda