haberler / Geleceğin Arama Motoru Baidu mu Olacak?

Geleceğin Arama Motoru Baidu mu Olacak?

06.01.2014 00:29:46

Ülkemizdeki birçok insana “baidu” kelimesini söylediğimizde herkes donup kalacaktır.

Bu kelimeyi duymadıklarını ve ne olduğunu bilmediklerini ifade edeceklerdir. Hatta bir sokak röportajı yaparak bununla ilgili tanım yapmalarını istediğimizde karşımıza çok ilginç ve komik cevaplar çıkacaktır. Ama bu olay Çin’de hiç de öyle değil. İnternete girmek isteyen veya internette bir şeyler araştırmak isteyen herkes Baidu’nun arama motoru olduğunu bilir. Bizim ülkemizde nasıl arama motoru denildiğinde aklımıza Google geliyorsa onlarda da Baidu bu etkiye sahip. Çinlilerin her türlü bilgi için kullandığı bu arama motoru Çin’de oldukça yaygın bir durumda.

Zamanla bu arama motorunun sadece Çin sınırları içinde kalmayıp batıya da açılmak istediğini biliyoruz. Bu firma daha beta aşamasında olan İngilizce sürümleri ile bu arama motorunu batıya götürmekte kararlı görünüyor. Elliye yakın yazılıma sahip olan Baidu Çin pazarının yarısından fazlasına sahip durumda. Kullanıcılarına her türlü imkânı sunan bu arama motoru Google yarışacak konuma gelmek için her türlü sistemi geliştiriyor.

Baidu uygulamalarının en dikkat çekici olanları ise, bir android işletim sistemi olan Baidu Browser, PC'lerin daha hızlı çalışması için gerekli ayarları yapan Baidu PC Faster; gerçek zamanlı koruma sağlayan bir anti virüs programı olan Baidu Free Antivirus 2013 ve Android akıllı telefonların arabirimini değiştiren Baidu Launcher’dır. Tüm bu uygulamalar ile en iyilerle yarışmak için çaba gösteren Baidu bu konuda oldukça kararlı olduğunu gösteriyor.

Yapılan testler sonucunda internette en hızlı gezinme olanağı sunan chrome ve firefox’un hemen arkasında yer alıyor. Sıralamada bu kadar yüksek bir yerde olması da onun geleceği için mükemmel bir sonuç doğurmuş oluyor. En iyilerle kıyaslanabilecek konumda olması onun işini ne kadar ciddiye aldığını ve yakın zamanda batıda da iyi işler çıkarabileceğini gösterir niteliktedir. Bu çalışmaları ve yaratmış olduğu uygulamaları ile ciddi işlere imza atabilecek konumda olan Baidu herkese bu yarışta kendisinin de olduğunu göstermektedir. Bu çalışmaları ile sadece Çin halkının bilmesiyle kalmayıp bütün dünyaya adından söz ettireceğe benziyor.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda