haberler / Google 16 yaşında

Google 16 yaşında

28.09.2014 00:01:43

Google 16. Yaşını kutluyor

Günümüzün en gelişmiş ve en çok kullanılan arama motorlarından bir tanesi olan hatta en iyisi olan Google dün 16. Yaşını kutladı. Bundan 16 yıl önce kurulmuş olan Google dün 16 yaşına girdi. Android işletim sistemi ile beraber sürekli olarak gündeme gelen ancak günde milyarlarca ziyaretçiyi Google arama motorunda ağarlayan Google dün yeni Doodle ile kendi kendine doğum gününü kutladı. Android işletim sisteminin sahibi olmasının yanı sıra Android işletim sisteminden sonra en büyük hatta ve hatta Android işletim sisteminden daha önce Google arama motoru geliyor.


Dilerseniz Wikipedia tarafından yayınlanan Google hayatına göz atalım.

Google Inc. (NASDAQ: GOOG), internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kârının büyük kısmını AdWords programı aracılığıyla reklamlardan elde etmektedir. Şirket, Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi'nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur. İkili, sık sık "Google Guys" olarak anılmaktadır]

Google, ilk olarak, 4 Eylül 1998 tarihinde özel bir şirket olarak kuruldu ve 19 Ağustos 2004 tarihinde halka arz edildi. Halka arzın gerçekleştiği dönemde, Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaştılar. Kuruluşundan bu yana misyonu "dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek"tir. Gayri resmi sloganı ise, Google mühendisi Amit Patel tarafından bulunan ve Paul Buchheit tarafından desteklenen "Don't be evil" (Kötü Olma) dır. 2006 yılında, halen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, California'ya taşınmıştır.

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda