haberler / Google Analytics’te bot ve örümcekleri sayaç listenize dahil etmeyin.

Google Analytics’te bot ve örümcekleri sayaç listenize dahil etmeyin.

04.08.2014 17:32:48

Google Analytics nihayet 30 Temmuz tarihi itibariyle istatistiklerde botlar ve örümceklerin dışlandığı küçük ancak önemli bir güncelleştirmeyi yaptı.

Arama motorlarının örümcekleri ile diğer web örümcekleri kolay bir şekilde Google Analytics verilerini hatalı şekilde almanıza yol açabiliyorlar. Ne yazık ki, botlarda ağlarda büyük iş yükü oluşturuyor ve bazı haberlere göre bir çok web sitesindeki trafiğin neredeyse üçte ikisini gerçekleştirerek, sahte trafik oluşturuyorlar. Google bu kapsamda yalnızca bilinen botlar ile örümceklerden gelen trafiğin görülebilmesini sağlıyordu. Bilinen botların listesi IAB adıylya bilinen “Uluslararası Örümcekler ve Botlar Listesi” nde aylık olarak güncelleniyordu. Fakat bu örümcek ve ağları bilmek istediğiniz takdirde IAB listesine üye olup, olmadığınıza bağlı olarak bir yıllık abonelik için 4.000 ila 14.000 ABD doları arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyordu.


Artık Google Analytics’te bu türdeki trafiğin hariç tutulmasını seçebiliyorsunuz. Analytics bu doğrultuda seçim yapıldıktan sonra artık kullanıcı ajanlarını tercihinize göre otomatik olarak listeden kontrol edecek ve bu sayede hit artışı filtreleme yapılarak kullanıcıya iletilecek. Şimdiye kadar ise bu kontrol tamamen kullanıcı tarafından yapılıyor ve son derece özensiz bir şekilde gerçekleştirildiğinden dolayı alınan sonuçlar da olumsuz oluyordu. Şu andan itibaren Google Analytics’te bu özelliği etkin hale getirmek için; Yönetici bölümüne girip, burada sağdaki üçüncü sütunda Tüm Web Site Verileri başlığı altındaki Ayarları Görüntüle bağlantısını açmak ve açılan Raporlama Görünümü Ayarları altında, Bot Filtreleme alanının altında bulunan “Bilinen botlara ve örümceklere ilişkin tüm isabetleri hariç tut” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.


Artık web sitenize bağlı trafik sonuçlarında daha fazla gerçeğe yakın sayaç sonuçlarını bu şekilde alabilirsiniz. Fakat yine de bazı botların bu listede bulunmadığını da unutmamak gereklidir.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda