Pythontr

husonet | Tarih: 29.09.2016

Google Arama Teknikleri ve Püf Noktalar

Google arama motoru teknikleri, sayesinde istediğiniz kelimeye hızlıca ulaşabilirsiniz.

Artık herşeyi Google Arama Motoruna sorar hale geldik bunun altında yatan sebep ise bize tamamıyla doğru sonuçlar getirmesinde yatıyor. Peki biz gerçekten Google arama tekniklerini uygulayabiliyor muyuz?


Öncelikle ne yazıkki kendimizi uzun uzun olarak yazmaya alıştırırsak aradığımız kelimeye daha uygun sonuçları elde edebiliriz. Bunu örneklememiz gerekirse bir otomobil alacağız Google Arama Motoruna Otomobil yazarak aratırsak milyonlarca sonuç karışık bir şekilde gelecektir tabi bu aslında genel bir sonuç olduğu için hedefimize uzaklaşacağımız kesindir. Bu yüzden arama süzgeçini daraltmamız gerekmektedir. Bunun için kriterlerimizi belirlemeliyiz. Sıfır km araç mı yoksa ikinci el bir araç mı arayacağız markası, modeli ve km'si ne olacaktır? Bütçemiz nedir? Şimdi aradığımız Otomobil'e hızlı ulaşmamız için sonuçları sırasıyla filtreleyelim.


 Google

Örnek arama yapacağımız kriterlerimiz aşağıdaki gibi olsun.


  • İkinci el otomobil
  • Fiat Linea
  • 2015 model
  • 100.000 km

İlk kiretimiz ile arama yaptığımızda sonuç sayısı 964.000 hedef aramamıza ulaşmamıza çok uzak çünkü çıkan sonuçlarda daha çok sitelerin genel kategorileri geldi. Şimdi ikinci kriterimizi ekleyelim Fiat Linea İkinci El Otomobil çıkan sonuçlar 698.000 adet tam da istediğim gibi fakat hedefe yaklaşmama rağmen tam olarak istediğim gibi de değil. Kriterlerimi bir adım daha ilerleterek yazalım şimdi 2015 model Fiat Linea İkinci El Otomobil sonuçlar 2.310.000 adet olarak çıktı ve sonuçlar hedefe daha yakın ama ben 100.000 km kriterimide eklemek istiyorum tam istediğim hedef bu hemen yeni kriterimizide ekleyip aramamızı güncelleyelim,100.000 KM 2015 model Fiat Linea İkinci El Otomobil sonuçlar daha da filtrelenmiş bir şekilde 29.000'e tırnak işaretine alarak sonuçları daha da hedefe yaklaştırabilirim.


Peki hedeflediğimiz bir site içinde arama yapmak istiyorsak ne yapmalıyız? Aslında Google bize bu tip sorunlar için arama kutusu içinde kullanacağımız anahtarlar üretmiştir bu hususta kullanacağımız anahtar site: anahtarıdır. Biz aramamızı site:sahibinden.com İkinci el otomobil yazarak aramamızı sadece Sahibinden.com üzerinden yapacağımızı belirtmiş oluyoruz. Bu şekilde ssite:sahibinden.com "100.000 KM 2015 model Fiat Linea İkinci El Otomobil" yazarak direkt ilanlara rahatlıkla ulaşabiliriz.


Kelimeleri Dikkatlice Seçin


Mesala Canım sıkılıyor yerine Can sıkıntısı terimini kullanın. Bu şekilde daha net sonuca ulaşabilirsiniz.


Büyük harf ve küçük harf yanlışlıkları için endişe etmeyin


Google bu tip yanlışlıkları ya da düzeltmesi gereken noktaları kendi içinde otomatik olarak düzenleyeccektir. Örnek: Python Nedir araması python nedir araması ile aynıdır.


Google Operatörleri


site:Hedeflediğiniz sitelerden sonuç alabilirsiniz.Örneğin site:pythontr.com mail server kurulumu


related:Bir web sitesinin benzerlerini araştırmak istiyorsanız kullanabilirsiniz. related:pythontr.com


OR Birkaç kelimenin birini kullanıyor olması yeterli olan sonuçlar. Örneğin Python OR Php


info: Bir web sitesinin doğruluğunu hakkında bilgi edinebilirsiniz.


cache: Google siteyi son ziyaret ettiğinde ilgili sayfanın nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Örnek: cache:pythontr.com