haberler / Google çocuk istismarı için e-posta adreslerini tarıyor

Google çocuk istismarı için e-posta adreslerini tarıyor

06.08.2014 20:44:09

İnternetin arama devi Google sessiz ama yöntemli bir şekilde yasadışı görüntüler için e-posta takibi etkinliğini yürütüyor.

Yetkililer tarafından ortaya konulan raporlara göre son olarak GMail hesabında çocuk istismarına yönelik görüntüler bulunan bir kişi suçlu bulunarak tutuklandı. Google adamın otomatik arama yaptığı esnada, GMail hesabında sakladığı bir genç kıza ait yasadışı görüntülerin bulunduğunu tespit etti. Bu durumu ABD’de kâr amacı gütmeyen organizasyon olan National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC) (Türkçe: Ulusal Kayıp ve İstismara Uğrayan Çocuklar Merkezi) ‘a bildirdi. Kuruluş ise kişi hakkında soruşturma yapılması talebiyle polise başvurdu.


Houston Metrosu ICAC Görev Gücü’nde (internet üzerinden çocuklara karşı işlenen suçlar) görevli dedektif David Nettles, konu ile ilgili olarak Kanal 11 televizyonuna yaptığı açıklamada; tutuklanan kişinin e-posta adresinde bulunan fotoğrafları göremediğini ancak Google’ın bu fotoğrafları gördüğünü ve yakalanmamak için böyle bir tercihi seçtiğini söyledi. Ayrıca söz konusu çalışmanın nasıl gerçekleştiğini bilmediğini ancak alınan sonuçtan memnuniyet duyduğunu açıkladı. 41 yaşında olan tutuklunun daha önce cinsel suçlardan dolayı mahkumiyetinin bulunduğu belirtildi. Haber ise medyada ilk olarak Teksas’da yayın yapan ve yerel bir medya kanalı olan KHOU tarafından verildi.


Google ise The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada; bu tür korsan içerik veya kişisel nefret söylemlerinin ya da herhangi kişisel arama sonuçlarının GMail içeriğinde aranmadığını söyleyerek, haberin kendi taraf kısmını reddetti. Ancak Google baş hukuk görevlisi David Drummond, geçtiğimiz yıl Haziran ayında yaptığı açıklamada; Google’ın proaktif olarak arama motorundaki çocuk istismarı görüntülerini kaldırdığını ve Internet Watch Foundation ( IWF )’a (İnternet İzleme Vakfı) bu konuda yardımcı olunduğunu açıklamıştı.

yazar mihrace

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda