haberler / Google'ın Avrupa raporu: 91 bin içerik silme talebi geldi

Google'ın Avrupa raporu: 91 bin içerik silme talebi geldi

02.08.2014 22:40:15

Avrupa Adalet Divanı'nın mahremiyetle ilgili çıkarttığı karar sonrasında, Google'a kişisel bilgi içerikli bağlantıların kaldırılması için 91 bin talep geldiği duyuruldu.


Google, çıkarmış olduğu kararla yani internetten kişisel bilgilerin kaldırılabileceği yönünde haklar tanınmasıyla ve çıkarılan mahkeme kararının ardından, bugüne kadar 91 bin talep aldığını belirtti. Bu durum giderek artacağa benziyor. Gelen haberlere bakıldığında, Avrupalı internet ve arama motoru düzenleyici kurumların yapmış olduğu toplantıda, şuana kadar kullanıclar tarafından istenen içerik silme taleplerine ait bilgiler veriler şeklinde sunuldu. Verilere göre başı Fransa'nın çektiği ve altı Avrupa ülkesinden gelen talepler, şuana kadar toplamda 328 bin bağlantının internetten çıkarılması talebini içeriyor.


Verilerin devamında Fransa'nın 17 bin 500 taleple birinci sırada yer aldığı belirtilirken, hemen peşinden gelen Almanya 16 bin 500; Birleşik Krallık 12 bin; İspanya 8 bin; İtalya 7 bin 500 ve son olarak da Hollanda 5 bin 500 taleple sırlamada yerini alıyor.


Avrupa Adalet Divanı'nın mayı ayında aldığı bu kararla, arama motorlarının veri kontrolü yaptığını, dolayısıyla Avrupa veri koruma yasalarıyla uyumlu olmaları gerekçesiyle öne kararı sonuçlamıştı. Karar, bireylerin gizlilik hakkının korunması amacıyla şahsi bilgilerin gerekli talep karşılığında çıkarılabileceğini öne sürmüştü. Oldukça sağlıklı olan bu karar kullanıcıların mahremiyetini bir nebzede olsun korumuş oluyor. Bununla birlikte kendisi hakkında internet ortamında rahatsız edici bir içeriğe rastlayan bir birey, kendisine verilen bu hak sayesinde talepte bulunarak yasal sürece girmiş oluyor.

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda