haberler / Google'ın sürücüsüz arabası tamamen işlevsel ve çok sevimli

Google'ın sürücüsüz arabası tamamen işlevsel ve çok sevimli

25.12.2014 00:16:40

Google Pazartesi günü kendi kendine sürüş yapan aracının tanıtımını yaptı.

Google'ın sürücüsüz arabası

Google ilk olarak Mayıs ayında paylaşılan model aracının aksine, bu versiyonunda tamamen işlevsel bir araç sergiledi. Araç üzerinde gerçek farlar kullanıldı, araç yuvarlak beyaz ve gri renk tonları ile dizayn ettiği gözlerden kaçmıyordu, ayrıca araçta dikkatleri çeken bir diğer özellikte aracın sürücü ihtiyacı olan özelliklerin yer almamasıydı örneğin gaz pedalı ve direksiyon gibi standart özellikler. Aracın trafiğe çıkmasıyla ilgili yasal sorunlar bulunmaktadır.

Google'ın kendi kendine sürüş araç ekibi trafik ışıkları ve sahte inşaat bölgeleri etrafında çalışıyor Kaliforniya'da bir özel alan, üzerinde araclarını test etmeye devam edecektir. Google, önümüzdeki yıllarda otomobiller için bir pilot program başlattıklarını dile getirdiler.

Google, ilk kendinden hareketli teknolojisi ile araçlarını deney yapmaya başladı, öncesinde birden çok kamera ve sensörler ve yerleşik bir bilgisayar ekleyerek, bir Toyota, Audi ve Lexus gibi, mevcut otomobil araçlarını modifiye etti. Şimdi Google sıfırdan kendi araçlarını yapmak için uğraşıya girdi. Otomobilin kubbe benzeri şekil algılayıcılarını en geniş görüş alanını vermek için tasarladı.

Tartışmasız sürücüsüz araçların teknolojisi, insanların zihinlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir yada düşündürebilirde. Kendi kendine sürüş yapan araçların etik sorunlarından örneğin (güzergah üzerine bir geyik ya da canlı çıkması durumunda?) anlamak için temel sürüş işlevlerini geliştirmek ve tüm yollarda sürücüsüz araba için izin mevzuat üzerinde hükümetler ile çalışmak gereklidir.

Google sürücüsüz araba teknolojisi gelişen birçok şirketten sadece biridir. Üniversiteler ve BMW ve Mercedes gibi büyük otomobil üreticilerine benzer araçlarda üzerinde çalışıyor. Google on yılın sonunda yolda kendi araçlarına sahip olmayı umuyor.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda