haberler / Google intikam peşinde. Google, Hollywood Tehditlerini Durdurmak İçin Dava Açıyor.

Google intikam peşinde. Google, Hollywood Tehditlerini Durdurmak İçin Dava Açıyor.

31.12.2014 13:42:24

Başlıca Hollywood Stüdyoları, Google’a yasadışı içeriği bağladığı için, Mississipi Baş Savcısı ile birlikte dersini vermek amacıyla gizli bir seferberliğe öncülük etti. Şimdi Google intikam peşinde.

Google tehditlere karşı intikam alıyor.

Perşembe günü, Google’ın baş avukatı, Amerika Sinema Birliği’ni (MPAA), Mississipi Eyaleti Başsavcısı Jim Hood ile teknoloji devi şirketi hedef almak amacıyla gizli bir anlaşma yaptığını iddia eden bir blog mesajını eleştirdi. Teknoloji devi, stüdyoların Google’ı dava etmek için aktif bir şekilde Hood ile çalıştığını ve website filtresinin, arama motorlarının yönlendirdiği yasadışı içeriği filtrelemesini talep ettiklerini söyledi.

Cuma günü, Google, Hood’a taleplerini engellemek için federal mahkemede yürütülmesini istediği dava talebinde bulundu.

MPAA ile olan seferberlik iki farklı şekilde ortaya çıktı. Bunlardan birinci, The Verge tarafından ortaya çıkarılan hacklenen Sony e-mailleri ve ikincisi ise The New York Times tarafından elde edilen devlet arşivleridir.
MPAA’nın Mississipi’deki gizli seferberliği söylenenlere göre Hollywood veya filmler ile alakası olmayan, Google aleyhine davalara yol açtı. Örneğin, MPAA, Google’ın arama motoru ilaç kara borsası ile bağlantılı olması ile ilgili bir dava ile alakası olduğu ortaya çıktı.

Google’a göre, MPAA’nın mücadelesi arama moturunun Çevrimiçi Korsan Yasasını Durdurmaya(SOPA) karşı savaşına bir cevap olarak başladı. Eğer yasa geçseydi, yasa websitelerin yasadışı içerik ile ilgili tutumunu önemli ölçüde etkileyecekti.

Stüdyolar, Google gibi sitelerin korsan müzik, film ve tv şovları ile bağlantıları otomatik olarak silmeye zorlayacak olan SOPA’yı destekledi. Şuanda film stüdyoları, çalınan içeriğin silinmesi için websitelerine sormak zorundadır.
Google, 2012’de başarılı olmayan bu yasaya karşı ses getiren bir protesto organize etmeye yardımcı olmuştur.
Google’a göre, Mississipi ile olan bu seferberlik, film stüdyolarının riski geçiştirmek için adına ürettiği bir fikirdir.
Google, sonraları Mississipi tarafından Google’a dava açmak için kullanılan MPAA’nın tasarladığı yasal dosyaları oluşturan ortaya çıkarmak için yapılan açıklamalar ile son derece ilgili olunduğunu söyledi. Özellikle, eyelet savcısının Hollywood stüdyolarının bir avukatı gibi davranmasının altındaki anlamı ima etti.

“Bugünkü Google blog mesajının ilgiyi kendi tutumundan saptırmaya çalışmaya ve dikkati eyelet savcısı tarafından yürütülen önemli soruşturmalardan ve yasallaştırma hareketlerinden değiştirmeye teşebbüstür” dedi, MPAA bir açıklanamasında. “ Federal, eyelet, ulusal, bölgesel herhangi ve bütün devlet ajanslarının desteklerini, yaratıcı icraatların haklarını korumak için desteklerini bekliyoruz.” diye açıklamasına devam etti.


SOPA, 2012’deki 115,000 websitesi, 8 milyon telefon çağrısı, 4 milyon e-mail ve 10 milyon kez imzalanan sansür karşıtı dileçeyi içeren bir günlük büyük çapta protestodan sonra ABD Kongresi’nde reddedilmişti.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda