haberler / Google'nın Önerisinin İnsanların Hayatına Büyük Etkisi

Google'nın Önerisinin İnsanların Hayatına Büyük Etkisi

24.12.2013 23:41:58

Bugüne kadar birçok kişi Google arama motorunu kullanarak bilgilere ulaşmaya çalışıyor ve istedikleri sitelere genelde bu arama motorunu kullanarak giriyorlardı. Bu nedenle Google her seferinde kendi yenilediği gibi bu konuda da kendini yenilemeyi başarmış ve otomatik tamamlama, tahmin yöntemini kullanmaya başlamıştı. Biz daha ne aramak istediğimizi yazmaya başlarken o bize çeşitli öneriler sunarak aramamızı tamamlamaya çalışıyordu. Ama bu yaptığı uygulamadan dolayı bazı insanların başını yakmayı başarmış.

Güvenlik bölümünden birinde çalışan bir adam Google’nin otomatik tamamlama özelliğinde çıkan bir yazıyı görüp onunla ilgili çıkabilecek sayfaları merak ederek bakınca başı belaya girdi. Girdiği ve baktığı tüm sitelerin izlendiğini bu şekilde öğrenmiş olan adam Google’da tıkladığı otomatik tamamla nedeniyle soruşturma altına alınmıştı. Bu nedenle Google’nin önerileri adamın başına bela olmuştu. Her önerilen sayfalara bakılmasına gerek olmadığı doğruydu ama bu konuda adamın başının yanmış olması durumundan dolayı adam Google’ye dava açmıştı. Aynı zamanda özel hayatına yapılan saldırıdan dolayı da dava açan adam ile Google arasındaki dava hala sürüyordu.

Google’nin bu özelliği nedeniyle insanların başına bela olması ya da bakmak istemedikleri sayfalara da bakma merakı uyandırması nedeniyle insanların hayatlarına müdahale olarak görülüyor. Bu nedenle Google’nin bu uygulamayla başı dertte. Otomatik önerinin olmaması gerekirken google’nin bunu insanların araştırmalarına kolaylık sağlamak amacıyla yaptığını bilsek bile onlara zor anlar da yaşattığını göz ardı edemiyoruz. Girmek istediklerinden çok farklı sitelere yönlendirilen insanların bu konuda zorluk çekmesi Google’nin saygınlığını düşürmekten başka bir işe yaramamaktadır. Büyük bir şirket olduğunu bildiğimiz Google’nin önerileriyle bu yüzden başı sürekli derde girebilmektedir. Bu nedenle bu uygulamasını kaldırması insanların tekrar ona olan ilgisini arttıracak ve onu yeniden devamlı kullanmaları için onlar açısından iyi olacaktır.

Google’nin uygulamaları konusunda daha etraflıca düşünmesi ve olumlu yanlarını gördüğü kadar olumsuz olabilecek durumları da görmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Google bu uygulamaları tekrar gözden geçirmeli ve insanların hayatlarına büyük etkiler verebildiğini görerek ona göre uygulamaları düzenlemelidir. Böylece kendini daha doğru bir biçimde insanlara aktarmış olacaktır.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda