haberler / Google Robot Şirketini Satın Aldı

Google Robot Şirketini Satın Aldı

04.01.2014 10:59:20

Google ismini duyduğumuzda her zaman aklımıza merak ettiğimiz konuları araştırdığımız, bulmak istediğimiz bilgilere ulaşabildiğimiz sanal bir kütüphaneye benzettiğimiz arama motoru geliyordu. Okuldan araştırma ödevi alan öğrencilerin ödevlerini orada araştırdığı, acil bir bilgiye ulaşmak isteyen şirketlerin oradan bilgilere baktığı ve daha birçok işlevselliği olan bu sitenin yeni zamanlarda bir robot şirketini satın aldığı haberlerini yine bu siteden bakarak öğrendik. Google robot teknoloji şirketini satın alarak kendi teknolojisini büyütmeyi amaçlamaktadır.


Çeşitli robotlar üreten Boston Dynamics Şirketini satın alan Google bu robotları üretmeye devam edeceğini ve kendi teknolojisi için kullanabileceğini açıklamıştı. Robotların dört ayaklı olduğu ve birkaç metre yüksekliğe zıplama kapasitelerinin olduğu bilinmektedir. Google da bu robotları üretmek için onların başına önemli birini getirmiş. Android’in eski patronu Andy Rubin bu robotların üretimine başkanlık etmektedir. Google’nin bu şirketi satın alarak kendi şirket ağını geliştirmeyi ve daha farklı boyutlara taşımayı amaçladığını ve sadece arama motoru olarak kalmak istemediğini görmüş olduk. Bu gelişmelere bakarak Google’da zaman içinde bir fark görüp göremeyeceğimizi düşünmeden edemiyorum. Robotları kullanma alanı olarak teknoloji fabrikalarında kullanacağı bilgisini de öğrenmiş olduk. Teknolojik çalışmalarda insan gücü yerine robot gücünü kullanmaya çalışması maliyeti düşüreceği gibi olabilecek hata payını da en aza indirmiş olmayı amaçlamıştır. Google’nin bu konuda titiz davranması kendini ne kadar geliştirdiğini bir kere daha gözler önüne sermiştir. Robot teknolojisinden yararlanan birçok firma gibi o da bundan yararlanıp üretmek istediği işleri daha çabuk ve doğru biçimde yapma yolunda emin adımlarla yürümektedir.


Alınan bu şirketin Google’nin aldığı sekizinci robot şirketi olduğu da bilinmektedir. Daha önceden orduya da hizmetlerde bulunan bu şirket şimdilerde teknoloji alanında kullanmak için robot üretmektedir. Birçok şirkete danışmanlık hizmeti de veren bu şirket Google’dan sonra da birçok çalışmasına devam edecek. Orduya hizmete devam edeceklerine dair de bilgi aldığımız şirketin teknoloji alanında da oldukça başarı göstereceği belirtildi. Google’nin bu şirket aracılığı ile yapmak istediği çalışmaları daha hızlı ve daha kolay bir biçimde yapması beklenmektedir.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda