haberler / Google Sizi Olduğunuzdan Daha Zeki Gösteriyor

Google Sizi Olduğunuzdan Daha Zeki Gösteriyor

10.04.2015 14:14:39

Uzmanların dediğine göre online bilgi ile kendi bilginizi karıştırmamanız

Söylentiye göre artan akıllı cihazlar bu problemin alevlenmesine vesile oldu.

Google yeni neslin insanlarının düşünüldüğü gibi zeki olmadığı konusunda uyardı.

Söylediklerine göre Google’ın bu raporunu dikkate alan, diğer arama motorları sorulara cevap vermesini ne biliyoruz, ne araştırıyoruz dedi.

Uzmanların görüşlerine göre "İnternette bilgi için araştırma yapmak, belkide insanları olduğundan daha akıllı hissettirebilir" diye görüş belirttiler.


Google sizi olduğunuzdan fazla zeki gösteriyor

Yale Üniversitesi 4 yıllık doktora eğitimi gören Matthew Fisher “İnternet mükemmel güçlü bir çevredir, temel olarak parmağınızla nerede herhangi bir soru girseniz dünyanın bilgisine giriş yaparsanız cevap alabilirsiniz” dedi.

Bu dış kaynak ile kendi bilginizi şaşırtmak daha kolay olur. Amerikan Psikoloji Derneğinde yayınlanan Uzmanların Serileri’nde İnsanlar internet üzerinde bilgi aramada daha bilgilidir denildi

Uzmanların yaptığı araştırmalarda şaşırtıcı sonuçlar da çıktı. Katılımcılar kendi bilgilerini şişirdikleri, arama sonuçlarında internette bile aradıkları yerde bilgiyi bulamadı.İnternet aramaları yapıldıktan sonra kullanıcılar fark ettiler ki beyinleri konrol grubunun yaptığından daha aktiftir.

9 deney için 152-302 aralığında kullanıcılar, farklı katılımcılar ile çevrimiçi seçme kriterlerini her deneyde aldılar.Bir deney, internet grup kullanıcısı çevrimiçi aramalarda 4 araştırmada (Fermuar nasıl çalışır ) sorusunun en iyi cevabını bir web site linki sağladı.


Gözde arama motoru google

İnternet grup üyeleri sürekli puan olarak kendilerini ilgisiz konular hakkında konrol grubuna göre olduğundan daha bilgili olarak tanıtıyor.

İnternet grup raporlarında, şişirilmiş kişisel bigiler, internet aramalarından sonra bile üyeler ( Neden antik Yunan mitolojisinde Kushite tarihi daha huzur vericidir?) gibi zor sorulara cevap veremedikleri zaman,sebebi Google filtresi kullanılmalarıdır.

Yale Üniversitesi Psikoloji Profosör Frank Keil "Kavramsal efektler İnternet arama modunda belki güçlü olması insanların çevrimiçi aramalarda hala akıllı hisetmelerini sağlıyor."

Diğer bir deneyde, çevrimiçi arama yapan katılımcının beyininin,grup konrolüne göre daha aktif olduğunu ve MR sonuçlarında beyinlerinin daha fazla alanını kullandığını tespit ettiler.

Sonuç önerisi olarak katılımcılar internette arama yaparken kafalarından daha fazla bilgiye sahip olduğundan ziyade daha aktif olduğunu düşünüyorlar.İnternet araştırmalarını kullanan,sadece internete giriş yapmakla kalmıyor katılımcılar bilimsel bilgilerini şişirdiğide ortaya çıktı

Fisher'in raporuna göre insanların internette arama yapmaları yerine bir kitap okumaları yada bir uzman ile konuşması daha aktif olabilirler.Eğer sorunun cevabını bilmiyor iseniz çok fazla efor ve vakit kaybı yaşamaktan ziyade internet mantıklı olabilir.

İnternet ile birlikte "ne bildiğin yada ne düşündüğün" çizgileri daha bulanık bir hale geldi

Artan akıllı telefon kullanımıda bir nevi bu sıkıntıyı arttırıyor,çünkü bir internet araması daima erken yaştan,yetişkin olmayı belirgin kılıyor.Hatta daha tehlikelisi siyasi olaylarda da etkisini gösterebilir.


KONTROL GRUP NEDİR?

Yapılan deneylerin sonuçlarının üzerlerinde test edilip denendiği gruba denir.Deneysel araştırma modellerinde üzerinde çalışan deney gruplarına ait sonuçların karşılaştırıldığı genellikle kendi haline bırakılan gruptur.


yazar zfrylmz

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda