haberler / Gözlüksüz Tablet Dönemi Başlıyor!

Gözlüksüz Tablet Dönemi Başlıyor!

02.08.2014 12:19:39

Teknolojinin sınır tanımamazlığı git gide büyümeye devam ediyor. Bunlardan biriside gözlüksüz tablet dönemi.

Artık geliştirilen yeni sistem bir yazılım sayesinde kullanıcıların gözlük numaralarının orantısını göz önünde bulundururak tablet bilgisayarların ekranlarındaki piksel ayarlarını kullancının gözlük numarasına göre kişiselleştiriyor. Bununla da bitmiyor. Araştırmacıların eklemiş olduğu özel bir film tabakası sayesinde görüntülerin keskinliği giderek artıyor.


Bu yeni teknoloji harikası sayesinde görme sorunu yaşayan ve teknolojiden kaçınan kullanıcılar rahatlamış olacak. Gözlerin verdiği rahatsız edici görüş engeli yüzünden teknolojiden soğuyan kişiler bu yeni tekonolojiye oldukça kenetlenecek. Araştırmacılara göre İngiltere'de her üç kişiden biri miyop oyarak bilinen uzak görüş bozukluğu yaşıyor. Bu rakam ABD'de yüzde 40'a çıkarken Asya’da nüfusun yarısından fazlasına uzanmakta.

Yakın bir zamanda görüş sorunu yaşayan kullanıcıların bilgisayar ekranlarını kişiselleştirmek için çalışmaların yapıldığı gündeme gelmişti. Teknolojiyi bir level daha arttırmaya niyetli olan araştırmacılar ürettikleri yeni sistemin öncekilerine göre daha başarılı olduğunu belirterek yüksek netlik ve çözünürlük elde ettiklerini belirtti. California, Berkeley ve MIT üniversitelerinden oluşan araştırmacılar herhangi bir görüntü farklı açılardan ışığı tanımlayan bir algoritma geliştirmeyi başarmış bulunmakta. Geliştirilen bu yeni protip, iPod'a yerleştirildi.


Yazılımdan başka bir özellik olarak bilgisayara iğne delikli bir film tabakası yerleştirildi. Bu sayede görüntüler daha net ve açık şekilde görülmesi mümkün kılındı. Araştırma ekibi bu yöntemin ileride görme sorunu yaşayan hastaların tedavisinde de kullanılabileceğini öne sürdü.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda