haberler / Gün Geçmiyor ki Facebook Yeni Sektöre Adım Atmasın

Gün Geçmiyor ki Facebook Yeni Sektöre Adım Atmasın

21.07.2014 16:13:47

Facebook isimli sosyal paylaşım sitesi bir yeni gün geçmiyor ki kendisine bir yenilik daha eklemesin. Facebook çalan şarkıyı dinleterek şarkının ismini bulma programı olan shazam’a karşı rakip oluyor.

Teknoloji sektörüne bir de bu dalda giriş yapan Facebook’un yeni uygulaması pazara girmeye neredeyse hazır. Bu program sayesinde Facebook’un uygulaması da artık mikrofon aracılığıyla aldığı müziği tahmin ederek şarkıların isimlerini ortaya çıkartacak.


facebook

Ortamda çalan müziğin isminin bulunması için kullanılan uygulama sektörüne Facebook da giriş yapıyor. Dalında en başarılı isim olan şarkı ve dizileri tanımakta kullandığımız Shazam’a Facebook da artık rakip olduğunu açıkladı.

Facebook geçtiğimiz günlerde film dizi ve şarkı isimlerini tanımlama dalında bir projeye sahip olduğunu ve gelecek günlerde piyasaya sokacağını duyurmuştu. Bu uygulamayla artık facebook sosyal paylaşım ağında dinlediğiniz şarkıları, izlediğiniz talkshowları dizileri filmleri ve diğer televizyon programlarının isimlerini tanıyarak bizlere bildirme özelliği geliyor.

Facebook sosyal paylaşım ağı üzerinden az önce belirtilen gönderileri paylaşırken mikrofonunuz yardımı ile o sırada çalan müzik ya da izlediğiniz program neyse tanıyor ve siz yazmaya zahmet etmeden paylaşım kutucuğundaki bilgi alanını kendiliğinden dolduruyor.

Facebook sosyal paylaşım ağına yeni eklenecek olan kullanıcıların ne izlediğini ya da ne dinlediğini tanıyacak olan uygulama kullanıcının arzusuna bağlı yani opsiyonel olarak bunu kullanmak ya da kullanmamak kullanıcıların elinde. Bu uygulamanın aktif edilmesi durumunda siz bir gönderi paylaştığınız anda mavi bir müzik simgesi ortaya çıkıyor. İşte o anda mavi simge mikrofonun çalıştığını gösteriyor. Mikrofon izlediğiniz ya da dinlediğiniz gönderiyi algılamaya uğraşıyor. Gizlilik adına bir sorun olmaması için Facebook sizin mikrofon iletilerinizi kayıt yapmadığını ve bu uygulamanın tamamen kullanıcı arzusuna bağlı olduğunu ve bütün Facebook gönderilerinizde olduğu gibi bu gönderi paylaşımlarının da kiminle paylaşabileceğinizi sizin arzunuzla belirliyor.

Facebook soysal paylaşım ağının bu yeni uygulaması sektörde büyük yankı uyandıracağa benziyor. Bu yeni uygulama eğer başarıya ulaşacak olursa bu sektördeki diğer uygulamaların özellikle de Shazam’ın başı büyük dertte olacağa benziyor. Fakat Facebook’un bu sektörde başarısını kanıtlamış diğer uygulamaları geçebilmesi için muazzam bir alt yapıya sahip olması gereken bir projeye girişiyor. Facebook her şarkının, her dizinin, her filmin tanımlanıp başarıya ulaşılması için bu büyük alt yapı mutlaka sahip olmalı.


yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda