haberler / HIZLI İNTERNET 2014’te UÇAKLARDA MÜMKÜN

HIZLI İNTERNET 2014’te UÇAKLARDA MÜMKÜN

31.08.2013 13:37:42

Uçakta video içeriği indirilebilecek hızda kablosuz internet bağlantısı İngiltere’de ve muhtemelen Avrupa’nın birçok yerinde 2014 yılında mümkün olacak.

İngiltere iletişim alanında düzenleyici kuruluşu Ofcom: uçak, gemi ve trenlerde internet kullanımına olanak sağlayacak yeni bir uydu sistemine ruhsat verilmesi öneriyor.

Hareketli bölüme yerleştirilen uydu-yer istasyonları, yolculuk yapanların şimdi olduğundan 10 kat daha hızlı bir şekilde bağlantı sağlayacak. İngiliz hava yolu şirketi British Airways henüz bu teknolojiyi kullanıp kullanmayacağını açıklamadı. Ofcom geçen hafta yüksek frekans bandı kullanan bir sabit uydu çanak sistemine ruhsat verilmesi konusunda olumlu eleştiri almaya çalıştı.


BİRÇOK ÜLKE BU TEKNOLOJİYE HAZIRLANIYOR

Ofcom bu konuda başta Avrupa'da Fransa, Almanya ve Lüksemburg da olmak üzere diğer ülkelerdeki düzenleyici kurumlarla 2 yıldır işbirliği içinde olduğunu, her bir kuruluşun kendi düzenlemesini hazırlamakta olduğunu açıkladı.

ABD'deki düzenleyici kurum olan Federal İletişim Komisyonu (FCC) uydu-yer istasyonlarının kullanımına onay verdi bile.

Uzmanlar bu teknolojinin yüksek maliyetinin ister istemez kullanıcılara yansıyacağına dikkat çekiyorlar.

İngiltere'de bu teknolojiden en çok şu anda 3G bağlantısının çok zayıf olduğu trenlerde yararlanılabileceği söyleniyor.


TİCARİ BİR KARAR

Birçok uydu operatörü önümüzdeki aylarda uydu-yer istasyonlarının kullanımını sağlayacak ağlar oluşturmayı planlıyor.

Ofcom'un bir sözcüsa, hava yolu şirketlerinin sistemi kullanıp kullanmama konusunda "ticari bir karar" vermelerinin gerektiğini söyledi.

British Airways'in uçuş eğlence ve teknoloji müdürü Richard D'Cruze, internet bağlantısı sektöründe, gerek uydu gerekse doğrudan havadan yere bağlantı teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda