Pythontr

husonet | Tarih: 24.05.2017

İf else nasıl kullanılır?

İf else kullanılışı

Merhabalar Arkadaşlar, (Not:Lütfen öneri ve sorularınızı yorum olarak atınız. Teşekkürler şimdiden)


Bu makalemde programlamada sıkça kullanılan if-else yapısını açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Şartlar hayatın olmazsa olmazlarıdır. Hayatımızın her alanında bir olayın sonucu belirli yada belirsiz bir şartlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu şartlar bize yaşadığımız sürece eşlik etmektedir.


Hayatımızın her alanında karşılaştığımız şartlar, bize programlamada algoritma oluştururken yardımcı olan unsurlardandır. Yazdığımız uygulama bir algoritma yapısı çalışarak amaca yönelik sonuçlar döndürmektedir.


Örneğin bir engelden kaçan robot tasarlayacağız.Buradaki algoritma olarak birçok yaklaşım bulunmaktadır. Bu yaklaşımlarda ortak olan şey ise if-else yapısıdır.Engel olan yerleri 1, olmayan yerleri 0 olarak nitelendirdikten sonra robotun karşısına 1 geldiyse ilk olarak sağ'a bak.. Bu şekilde kısa bir algoritma yapısındakine karşılık gelen yer kalınla ifade ettiğim yer olan se programlamada if-else yapısına dek gelmektedir.


İf else kulanımları


  • İf'in tek başına kullanıldığı durumlar

Süreç aşamasında tek bir şarta bağlı olup sadece o şartın bir kontrolle gerçekleştirikecekse yada birbirinden bağımsız birden çok şart var ise bu kontroller if yapısı ile sağlanmaktadır. Örnek olarak aşağıdaki gibidir.

if(sonuc>0){
//işlemi yap }


if(dizi.contains("a")
//işlemi yap
if(dizi.contains("b")
//işlemi yap
,,,,,,,,

  • if-else yapısı

Süreç aşamasındaki koşullar birbirine bağımlıysa kontrolleri if-else yapısı ile gerçekleştirmekteyiz. Şart olarak tekse ve iki durumda farklı işlem yapılacaksa if-else kullanılmaktadır.

Burada else kelimesi if'in içinde bulunan koşul gerçekleşmezse anlamına gelmektedir.if(Ali Okuldaysa)
Derse girsin
else{
//okulda olmadığı tüm durumlar
Ali soru çözsün}

Birden çok bağımlı şarta bağlısa else if ile birbirine bağlanmaktadırlar.


if(Ali_okuldaysa)
//işlemi yap
else if(Ali_evdeyse)
//işlemi yap
else if(Ali_tatildeyse)
//işlemi yap

if else yapısını basit bir dille anlatımını gerçekleştirdim. Bu konuya dair sorularınız varsa yorumda belirtmeniz yeterlidir.


Bu konuyla ilgili Python if-else kullanımı ile ilgili makaleye linkten ulaşabilirsiniz.


İyi çalışmalar.