Pythontr

husonet | Tarih: 06.04.2016

IIS Nedir? IIS Nasıl Kurulur?

IIS nedir? nasıl kurulur? Windows 7, Windows 8 ve üst versiyonlar için IIS Kurulumu ve Web Config ayarlamaları için yapılması gerekenler.

IIS nedir?, Internet Information Service sadece Microsotf işletim sistemlerinde kullanılabilen Microsoft firmasının üretmiş olduğu Web Servis hizmeti sunan bir işletim sistemi aracı yada yazılımı diyebiliriz. ISS alternatif olarak Linux ortamında çalışan Apache ve Nginx Web Servis yazılımlarınıda sayabiliriz fakat bu bahsettiğimiz araçlarda ASP.net ve ASP uygulamaları çalışmaz.


Bu konuyu adım adım anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Denetim masasına gelelim ardından Programlar ve Özellikler i tıklayarak açalım. Açılan pencerede Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğini tıklayalım. Açılması biraz zaman alabilir sabırlı olalım :) Açılan pencere üzerinden Internet Information Services seçeneğinin yanındaki + ikonuna tıklayarak seçeneklerimizi genişletelim. Konumuz IIS kurulumu olduğu için sadece IIS le ilgili seçimleri yaptırtmaya çalışacam. Daha iyi anlaşılabilir olması açısından aşağıda liste görünümüyle seçilmesi gereken seçenekleri sizinle paylaşıyorum.


Internet Information Services
Web Yönetim Araçları
  • IIS Yönetim Hizmetleri
  • IIS Yönetim Konsolu
  • IIS Yönetim Kodları ve Araçları

World Wide Web Hizmetleri
Uygulama Geliştirme Özellikleri
  • .NET Genişletilebilirliği
  • ASP
  • ASP.NET
  • CGI
  • Sunucu Tarafı İçermeler

Not:ISAPI ile ilgili geliştirme yapılacaksa ISAPI ile ilgili seçeneklerde seçilmesi gerekir.


Ayrıca son olarak Internet Information Services Barındırılabilir Web Çekirdeği seçilmesi gerekmektedir sonrasında ise tamam a tıklayarak kurulumları tamamlayabiliriz.


ISS Kurulum Sonrası Ayarlamalar

Bilgisayarım sağ tıklayıp yönet sekmesine geldiğiniz zaman Hizmetler ve Uygulamalar altından Internet Information Services IIS Yöneticisi sekmesinden gerekli ayarlamaları yapacağız.


Bağantılar kısmından Uygulama Havuzları kısmına gelelim. Seçeneklerdeki uygulamaları integrated yani türkçesi tümleşik olarak ayarlayalım.


ISS Web Config bağlantı ayarları
DB Bağlantısı kısmı
    <add
name="DefaultConnection"
connectionString="Data Source=DELPHI\SQLEXPRESS;Initial Catalog=VERITABANI;Persist Security Info=True;User ID=KULLANICI_ADI;Password=SIFRE"
providerName="System.Data.SqlClient"
/>

ISS için web.confifg session
<sessionState mode="InProc" stateConnectionString="tcpip=127.0.0.1:42424" sqlConnectionString="data source=127.0.0.1;Trusted_Connection=yes" cookieless="false" timeout="3000" />