haberler / İntel Eğitim Cihazları

İntel Eğitim Cihazları

28.01.2014 10:13:19

Eğitim alanında elektronik cihazların kullanımı yaygınlaşırken Intel de bu amaçla çalışmalara başladı. Son dönemde eğitim alanında kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış olan iki cihazın tanıtımı yapıldı. Cihazlardan biri tablet iken diğeri de bir laptop. Intel eğitim cihazları sektöründe nasıl bir başarı grafiği sergileyecek, önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İntel eğitim cihazlarından ilki olan tablet 10In Intel Education Tablet ismi ile piyasaya sürülecek. İsminde de belirtilmiş olduğu gibi tablet boyutu 10 ınch olarak tasarlanmış. Tablette göze çarpan bir nokta da Android ile çalışılmış olması. Android 4.2 Jelly Bean ile çalışılmış olan tablet işletim sistemi ile bir artı sahibi oluyor. İşlemcisi ise Intel Atom Z2520 modeli. 3G internet bağlantısının da sağlandığı tablette ön ve arka kısımdan kayıt şansı bulunan iki adet kamera var. Çözünürlük değeri ise 1080 p ile oldukça iyi bir performans veriyor. Intel Education Tablet'i ön plana çıkarabilecek nitelikteki artısı ise pil ömrü. 12 saate kadar dayanma süresi olan tablet ortalamanın çok üzerindeki bu süre ile kendini diğer eğitim cihazlarından bir adım öne taşımayı başaracak gibi görünüyor.

Intel eğitim cihazlarının bir ikincisi ise bir laptop. Intel Classmate PC isimli bilgisayar gerçekte de öğrencilere sınıf arkadaşlığı yapabilecek niteliklere sahip. Dokunmatik ekranı oldukça iyi bir performans veriyor. Dokunma seçenekleri ayarlanabilir kullanım alternatifleri de sunuyor. Celeron N2806 işlemci bulunan bilgisayarda Windows 8.1 edisyon mevcut. Üzerinde bulunan döndürülebilir bir de kamerası mevcut.

Her iki cihaz için de özel eğitim uygulamaları tasarlanmış. Özellikle öğrencilerin kullanımı için uygunluk sağlamak amacı ile ince ayrıntılara dahi hassasiyet verilmiş. Gerek laptop gerekse tablet, her ikisi de darbelere ya da suya karşı koruyucu bir materyal ile kaplanmış. Yaş ortalaması küçük bireyler tarafından başlarına gelebilecek her türlü darbe, düşme ve çarpma gibi ihtimaller düşünülmüş. Tüm bu artıları ile emsallerinden bir adım daha öne çıkması beklenen cihazların fiyatları hakkında henüz net bir bilgi yok. Ancak Intel eğitim cihazları sektörüne iyi bir giriş yapacağa benziyor.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda