haberler / İphone 5 Kullanıcılarının Beklediği Gün

İphone 5 Kullanıcılarının Beklediği Gün

05.03.2014 19:58:54

iPhone 5′lerini kırarak rahatlıkla uygulama yüklemek için uzun süredir bekleyen İphone 5 kullanıcıların sabırla beklediği gün nihayet geldi.

Ellerindeki iPhone cihazlarını yeterli bulmayıp çok daha fazla uygulamalardan ve özelliklerden yararlanmak isteyen kullanıcılar çareyi iPhone’larını kırdırmakta buluyor. Jailbreak olarak da bilinen İphone kırma işlemi ile İphone 5 kullanıcıları iTunes’a bağlı olmaksızın uygulamaları ücretsiz olarak indirip kullanabiliyor.

Bu açıdan bu haftadan itibaren IPhone 5 kullanıcıları da akıllı cihazlarını kırarak rahatlıkla kullanabilecek. iOS cihazlarının alternatif uygulama mağazası olarak bilinen Cydia, yayınladığı jailbreak sürümünün 6 saat gibi kısa bir sürede 1.7 milyon kez indirildiğini açıkları. Cydia’nın kurucusu Jay Freeman, bu yoğun ilgiyi beklemediklerini ve sunucuların birkaç kez çöktüğüne dikkat çekti.

iOS 5.1.1 sürümünden sonra artık iOS 6.x kullanıcılarının da yararlanabileceği bu jailbreak sürümü ise Apple’ı tedirgin ediyor. Zira kırılan her bir iPhone ve iPad, iTunes’tan uzaklaşan ve ücretli uygulama indirmeyen bir kullanıcı anlamına geliyor. Bu da Apple’ın uzun vadede bu kırma işleminden (önceden olduğu gibi) zarar göreceğini gözler önüne seriyor.

JAILBREAK NEDİR
/haber.py?tid=103

Jailbreak, İngilizce kökenli bir kelime olup, “firar, hapisten kaçış, zincirleri kırma” anlamına gelmektedir. Genelde, Apple’ın iOS işletim sistemi yüklü cihazlarına dayattığı kısıtlamalardan kurtulmak için uygulanan yöntem anlamında kullanılır. Bu konuda daha önce hazırlamış olduğumuz yazımızı okuyarak çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda